Stane sa Benny Ganc novým izraelským premiérom?

Líder izraelského centristického bloku Modrá a biela Benny Ganc vo štvrtok uviedol, že chce byť predsedom prípadnej vlády širokej jednoty. Odmietol tak ponuku premiéra Benjamina Netanjahua vytvoriť vládu širokej koalície pod Netanjahuovým vedením, informovala agentúra Reuters.

19.09.2019 14:50 , aktualizované: 17:06
Izrael voľby / Benny Ganc / Foto: ,
Líder izraelského centristického bloku Modrá a biela Benny Ganc hovorí k svojim stúpencom po predčasných parlamentných voľbách 18. septembra 2019 v Tel Avive.
debata (3)

„Nevstúpime do koalície vedenej Netanjahuom,“ povedal Moše Jaalon, jeden z lídrov centristickej strany Modrá a Biela. Benny Ganc vo štvrtok podľa agentúry AFP vyhlásil, že vzhľadom na výsledok volieb by mal byť premiérom on. Zdôvodnil to tým, že Modrá a biela v sčítaní hlasov odovzdaných vo voľbách vedie nad Netanjahuovou stranou Likud.

Gancova strana súčasne vyslovila podozrenie, že zo strany Netanjahua ide o falošnú hru a chce na Modrú a bielu zvaliť zodpovednosť za prípadné vypísanie ďalších parlamentných volieb v Izraeli – v poradí tretích v tomto roku.

Netanjahu predtým Gancovi navrhol, aby sa čo najskôr stretli a „bez (kladenia si) podmienok pracovali na vytvorení širokej jednotnej vlády zastupujúcej všetkých, ktorí veria v židovský demokratický Izrael,“ uviedol denník The Times of Israel.

Podľa novín Haarec Netanjahu navrhol, aby sa s Gancom stretli ešte v priebehu štvrtka. Denník dodal, že nie jasné, čo Netanjahu myslel pod kladením si podmienok, keďže strana Likud už absolvovala predbežné rokovania s potenciálnymi koaličnými partnermi.

Netanjahu neskôr vo štvrtok v prejave pri pomníku Šimona Peresa, kde sa konalo zhromaždenie pri príležitosti tretieho výročia jeho smrti, dokonca uviedol, že je pripravený na striedanie sa vo funkcii premiéra, ako to po voľbách v roku 1984 urobili Šimon Peres a Jicchak Šamir.

Oficiálne výsledky síce ešte neboli oznámené, ale podľa izraelských médií po zrátaní 97 percent hlasov získala Gancova centristická strana Modrá a biela 33 zo 120 kresiel v parlamente a Netanjahuova pravicová strana Likud 31 kresiel. Napriek Gancovmu tesnému náskoku ani jeden z oboch lídrov nemá hladkú, viditeľnú cestu k vytvoreniu väčšinovej koalície.

Prezident Rivlin začne viesť konzultácie o budúcom premiérovi v nedeľu

Izraelský prezident Reuven Rivlin začne v nedeľu 22. septembra konzultácie, na základe ktorých sa rozhodne, koho poverí zostavením budúcej vlády po utorkových predčasných parlamentných voľbách. Vo štvrtok o tom informoval prezidentov úrad.

Rivlin bude mať stretnutia s predstaviteľmi jednotlivých politických strán, zvolených do parlamentu, a požiada ich o odporúčanie, kto konkrétne by sa mal stať budúcim premiérom.

Prezident podľa týchto odporúčaní potom vyberie lídra, ktorý bude mať za úlohu vytvoriť vládu. Rivlinove konzultácie so stranami majú podľa očakávania trvať niekoľko dní, uviedla agentúra AFP.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #premiér #Benjamin Netanjahu #benny ganc