Zlodeji vykradli zámok Vaux-le-Vicomte, odniesli si lup za dva milióny eur

Neznáme osoby okradli majiteľov zámku Vaux-le-Vicomte pri Paríži o peniaze a predmety v hodnote asi dva milióny eur. K trestnému činu došlo vo štvrtok na svitaní, keď do zámku vnikla skupina asi šiestich ľudí, ktorí majiteľov zviazali. Zo zámku si potom odniesli hotovosť, umelecké predmety a zariadenie za približne dva milióny eur.

19.09.2019 15:08
Vaux-le-Vicomte / zámok / Foto: ,
V pozadí zámok Vaux-le-Vicomte pri Paríži
debata

Prípadom sa zaoberá prokuratúra vo Versailles, informoval spravodajský portál France Info. Majitelia vyviazli z incidentu bez zranení, dodal denník Le Parisien.

Zámok Vaux-le-Vicomte sa nachádza asi 50 kilometrov južne od Paríža a je najväčším súkromným panstvom vo Francúzsku. Jeho areál má rozlohou 500 hektárov a každý rok privíta 250 000 návštev­níkov.

Toto majstrovské dielo barokovej architektúry dal v rokoch 1656–61 postaviť francúzsky vysoký štátny úradník Nicolas Fouquet, ktorý sa vtedy tešil veľkému vplyvu na kráľovskom dvore. Prepychové sídlo mu však panovník Ľudovít XIV. závidel a tak pre údajnú spreneveru kráľovských financií nariadil jeho zatknutie.

Podľa legendy tak kráľ urobil po prepychovej hostine usporiadanej Fouquetom na počesť kráľovského dvora. Počas nej panovníka očarili fontány, vodomety, ohňostroje, divadelné predstavenie Molierovej hry Les Fâcheux i jedlá pre viac ako tisíc hostí. Po Fouquetovom zatknutí kráľ zámok skonfiškoval a najkrajšie predmety z neho dal previezť do svojich palácov v Louvri a Versailles.

debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #lúpež #zámok #zlodeji #Vaux-le-Vicomte