Komisia vo Francúzsku dostala okolo 2000 podnetov o zneužívaní detí kňazmi

Komisia zriadená katolíckou cirkvou vo Francúzsku za tri mesiace svojej existencie dostala okolo 2000 oznámení o pohlavnom zneužívaní detí. V piatok o tom podľa agentúry AFP informoval jej predseda Jean-Marc Sauvé.

20.09.2019 15:01
debata (1)

Nezávislá komisia, ktorá sa zaoberá tvrdeniami o zneužívaniach pochádzajúcimi od 50. rokov 20. storočia, vznikla vlani ako reakcia na sexuálne škandály odhaľované v cirkvi po celom svete.

Nezávislý orgán, ktorý sa zaoberal tvrdeniami o zneužívaní pochádzajúcimi z 50. rokov 20. storočia, bol zriadený minulý rok ako reakciu na množstvo škandálov otriasajúcich cirkvou vo Francúzsku a na celom svete.

Táto komisia, zložená z 22 právnikov, lekárov, historikov, sociológov a teológov, začala pracovať v júni, keď požiadala o svedecké výpovede a zriadila telefonickú horúcu linku.

Odvtedy „sme dostali 2000 telefónnych hovorov, e-mailov a listov,“ povedal Sauvé pre agentúru AFP, pričom 650 ľudí súhlasilo s vyplnením podrobného dotazníka. „Komisia už vypočula 16 obetí alebo svedkov zneužívania,“ dodal a doteraz bolo identifikovaných 15 prípadov, ktoré budú postúpené prokurátorom. Ide o obvinenia, ktoré ešte neboli predmetom trestného konania.

Sauvé poznamenal, že všetky tieto svedectvá odhaľujú „veľké utrpenie.“ Väčšina z tých, ktorí sa prihlásili, boli starší ako 50 rokov a dve tretiny z nich boli muži. Komisia uviedla, že závery svojho vyšetrovania predloží do konca budúceho roka.

Vo Francúzsku bol pred niekoľkými mesiacmi na šesť mesiacov väzenia odsúdený kardinál Philippe Barbarin, ktorého súd uznal za vinného za to, že neohlásil úradom prípad pedofilného kňaza vo svojej diecéze.

Veľkou ranou pre cirkev je aj prípad austrálskeho kardinála Georgea Pella, ktorého odvolanie proti rozsudku za zneužívanie dvoch chlapcov súd austrálskeho štátu Viktória v auguste zamietol.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #komisia #zneužívanie detí kňazmi
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy