Medvedev podpísal dokument zaväzujúci Rusko k plneniu cieľov klimatickej dohody

Ruský premiér Dmitrij Medvedev podpísal dekrét, ktorým sa jeho krajina formálne pripojila k Parížskej klimatickej dohode z roku 2015 usilujúcej sa o spomalenie globálneho otepľovania. Informoval o tom v pondelok úrad predsedu vlády, píše agentúra DPA.

23.09.2019 17:51
Dmitrij Medvedev Foto: ,
Dmitrij Medvedev.
debata (2)

Rusko, ktoré je jedným z najväčších svetových výrobcov energie a takisto sa vo veľkej miere podieľa na znečisťovaní životného prostredia, Parížsku dohodu v minulosti síce podpísalo, ale doteraz ju ešte neratifikovalo. Ratifikáciu dokumentu čiže potvrdenie parlamentom koncom júna oznámil ruský prezident Vladimir Putin.

Podpísaný dekrét Medvedev prezentoval na zasadnutí vlády. Zdôraznil pritom, že znižovanie emisií je pre Rusko veľmi zásadné. Hoci sa dokument nenazýva „ratifikáciou“, podľa vlády je signálom, že Rusko súhlasí so záväzkami, ktoré z Parížskej dohody vyplývajú, poznamenala agentúra AFP.

Ako povedal Medvedev, klimatické zmeny spôsobujú narušovanie ekologickej rovnováhy a zvyšuje sa aj počet prírodných katastrof. Rusko muselo v lete bojovať s lesnými požiarmi na Sibíri, ktoré patrili k najhorším za posledné roky, ako i so záplavami spôsobenými extrémnymi dažďami.

Ministerstvo životného prostredia začiatkom septembra uviedlo, že Rusko sa otepľuje 2,5-krát rýchlejšie ako zvyšok sveta. Priemerný nárast teploty v Rusku od roku 1976 totiž predstavuje 0,47 stupňa Celzia za desaťročie, zatiaľ čo celosvetový priemer je 0,17–0,18 stupňa Celzia za rovnaké obdobie. Posledné štyri roky v Rusku boli najteplejšie od začiatku merania globálnych teplôt.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #klimatická dohoda #Dmitrij Medvedev
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy