Čaputovú prijal generálny tajomník OSN, ocenil Slovensko ako klimatického ťahúňa

Generálny tajomník OSN António Guterres na stredajšom stretnutí so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou ocenil prístup Slovenska ako regionálneho ťahúňa v boji proti klimatickým zmenám. Novinárov o tom po stretnutí informovala samotná Čaputová.

25.09.2019 23:40
OSN António Guterres, zuzana čaputová Foto: ,
Generálny tajomník OSN António Guterres na stretnutí so Zuzanou Čaputovou ocenil prístup Slovenska ako regionálneho ťahúňa v boji proti klimatickým zmenám.
debata (99)

Guterres, ktorý inicioval pondelkový klimatický summit v New Yorku, podľa Čaputovej vyjadril spokojnosť s krokmi SR, ktoré predstavila na klimatickom summite. „Generálny tajomník veľmi ocenil prístup SR ako ťahúňa v regióne,“ zdôraznila.

Obaja sa zhodli na užitočnosti klimatického summitu, keďže podľa Guterresovej požiadavky mali rečníci predstaviť konkrétne riešenia na boj proti klimatickým zmenám.

Slovenská prezidentka sa v utorok okrem toho stretla aj s predsedom Valného zhromaždenia OSN Tijjanim Muhammadom-Bandem a jedným z najvyššie postavených Slovákov v OSN Jánom Kubišom, ktorý v súčasnosti pôsobí ako osobitný predstaviteľ generálneho tajomníka OSN pre koordináciu procesu v Libanone. Ten prezidentku informoval okrem iného o situácii na Blízkom východe.

Prezidentka sa na brífingu vyjadrila aj k procesu reformy OSN, ktorý je podľa nej rozbehnutý. „OSN sa vyvíja, čo je prirodzené. Ale zároveň moja skúsenosť aj z tohto (klimatického) summitu je, že tento formát je veľmi užitočný. Predsa len, je to jediná platforma na to, aby sa krajiny sveta mohli stretnúť, diskutovať, deklarovať svoje hodnoty a zámery,“ dodala.


VIDEO: Pozrite si časť prejavu prezidentky Čaputovej v angličtine.

Video
99 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #OSN #Valné zhromaždenie OSN #António Guterres #Zuzana Čaputová #klimatický summit OSN