Impeachment za telefonát so Zelenským považuje Trump za vtip

Americký prezident Donald Trump označil za "vtip" dôvody, ktoré uvádza opozičná Demokratická strana v súvislosti s postupom, ktorý má viesť k jeho odvolaniu z funkcie.

26.09.2019 10:41 , aktualizované: 13:48
Donald Trump Foto: ,
Americký prezident Donald Trump
debata (14)

Prisľúbil zároveň transparentnosť, pokiaľ ide o zatiaľ neznámeho informátora, ktorého sťažnosť Kongresu vyústila do preverovania telefonátu medzi prezidentmi Spojených štátov a Ukrajiny, informovala vo štvrtok agentúra AFP.

„S týmto honom na bosorky sa riadne prerátali, keď sa pozrú na tie informácie. Veď je to vtip,“ povedal Trump v stredu (miestneho času) na tlačovej konferencii v New Yorku, ktorá bola jeho prvou, odkedy Demokratická strana začala oficiálny postup vedúci k tzv. impeachmentu.

„Impeachment za toto? Za to, že máte úžasné stretnutie alebo úžasný telefonický rozhovor?“ dodal šéf Bieleho domu, pričom podľa AFP upútal netypicky zmierlivým tónom hlasu.

Trump sa vyjadroval po tom, ako Biely dom v stredu zverejnil hrubý prepis jeho júlového rozhovoru s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorého nabádal k spolupráci pri vyšetrovaní obchodných aktivít bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera, súvisiacich s Ukrajinou. Biden je významným politikom Demokratickej strany, ktorý chce kandidovať proti Trumpovi v budúcoročných prezidentských voľbách.

Trump čelí podozreniu, že zneužil svoje postavenie a z vnútropolitických dôvodov vyvíjal nátlak na ukrajinského lídra. On sám však tvrdí, že v predmetnom telefonáte nebol prítomný „vôbec žiadny nátlak“, a postup dolnej komory Kongresu opisuje ako „ten najväčší hon na bosorky v amerických dejinách“. Zelenskyj v stredu takisto vyhlásil, že sa necítil byť pod nátlakom, pričom telefonát zhodnotil ako „normálny“.

Zverejnený prepis nepotvrdil, že by Trump v júlovom rozhovore so Zelenským výslovne spájal americkú pomoc Ukrajine s vyšetrovaním Bidenových aktivít. V tom istom čase však Trump zmrazil americkú pomoc Ukrajine, ktorá bola uvoľnená iba v posledných týždňoch.

„Informoval som ich – všetkých členov Snemovne reprezentantov -, že plne podporujem transparentnosť, čo sa týka údajov od tzv. informátora, hoci ide vraj o údaje z druhej ruky,“ vyjadril sa Trump. „Neurobil som to, nikomu som sa nevyhrážal. Nebol nijaký nátlak ani nič iné,“ ubezpečil.

Mnohí členovia Demokratickej strany považujú prepis telefonátu za dôkaz, že Trump chcel pomocou zahraničnej vlády uškodiť Bidenovi a ovplyvniť tak volebnú kampaň. Trumpovi tiež vyčítajú nepriamy nátlak na vtedy čerstvo zvoleného Zelenského, na ktorého vyvíjal nepriamy nátlak ako „mafiánsky bos“.

Zelenskyj: Rozhovory svetových lídrov by sa nemali zverejňovať

Zelenskyj si myslí, že jeho vyjadrenia z telefonátu nemali byť zverejnené. „Myslím, že takéto veci, ako sú rozhovory medzi hlavami nezávislých štátov, by nemali byť uverejnené,“ povedal politik novinárom na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v New Yorku. Ako však dodal, zverejnenia prepisu telefonátu „sa nebojí“ a nikto na neho nemôže vyvíjať tlak. Či ho Biely dom upozornil na uverejnenie prepisu, nepovedal.

Podľa Zelenského je vyšetrovanie Bidenovcov len jedným z „mnohých prípadov, o ktorých sa rozprávam s lídrami iných krajín“. Hoci vie, že je to v Spojených štátoch ostro sledovaná kauza, detaily prípadu podľa jeho slov nepozná. „Rôzni lídri sa so mnou na mnohých medzinárodných stretnutiach rozprávajú o rôznych kriminálnych prípadoch,“ povedal a poukázal na príklady z Talianska a Turecka. „O takýchto prípadoch hovorím každý deň,“ dodal.

Prepis okrem iného odhalil Zelenského kritické komentáre smerom k nemeckej kancelárke Angele Merkelovej a francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Tie sa ukrajinský prezident pred novinármi pokúšal zmierniť. „Som vďačný za akúkoľvek pomoc Ukrajine od našich európskych lídrov, od pani Merkelovej, pána Macrona a ďalších,“ povedal. Zostal však naďalej kritický voči projektu plynovodu Nord Stream 2, ktorý je podľa neho „veľkou hrozbou našej energetickej bezpečnosti“.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump #Volodymyr Zelenskyj