USA uvalili sankcie na kubánskeho lídra Raúla Castra a jeho deti

Spojené štáty uvalili sankcie na prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Kuby Raúla Castra a členov jeho rodiny. Uvádza sa to vo vyhlásení vydanom vo štvrtok ministerstvom zahraničných vecí USA.

27.09.2019 06:51
Kuba / Raúl Castro / Foto: ,
Prvý tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Kuby Raúl Castro
debata (49)

Agentúra AFP dodala, že sankcie proti 88-ročnému Castrovi sa zavádzajú „za jeho účasť na hrubom porušovaní ľudských práv“. V správe sa uvádza, že všetkým jednotlivcom na sankčnom zozname ministerstva zahraničných vecí sa zakazuje vstup na územie Spojených štátov.

Reštrikcie sa vzťahujú aj na Castrove deti vrátane jeho dcéry Mariely Castrovej-Espinovej, ktorá sa stala bojovníčkou za práva homosexuálov a vedie kampaň na zvýšenie povedomia o AIDS. Keď však v roku 2012 zavítala do San Francisca, vyvolalo to veľkú nevôľu v tábore Castrových kritikov.

Vo vyhlásení rezortu diplomacie USA sa konštatuje, že Castro je zodpovedný za „neodôvodnené zadržiavanie tisícov Kubáncov“ a za politicky motivované zatknutia Na Kube. Podľa Washingtonu sa Castro zapája aj do akcií zameraných na posilnenie postavenia venezuelských najvyšších orgánov a prezidenta Venezuely Nicolása Madura, pričom koná s použitím „násilia, zastrašovania a represií“.

Americký minister zahraničných Mike Pompeo vo svojom vyhlásení tvrdí, že kubánske bezpečnostné sily sú spolu s venezuelskými vojakmi a tamojšou tajnou službou „zapojení do hrubého porušovania ľudských práv vo Venezuele vrátane mučenia“.

„Spojené štáty podporujú práva kubánskeho a venezuelského ľudu,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Budeme pokračovať v prijímaní diplomatických a ekonomických opatrení, aby sme pomohli Venezuelčanom dosiahnuť zmenu moci, ktorú si zaslúžia,“ píše sa v texte vyhlásenia.

49 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #sankcie #Raúl Castro