Kurzovi k volebnému víťazstvu gratulovali rakúsky prezident, Macron aj Merkelová

Víťazovi nedeľňajších parlamentných volieb v Rakúsku bývalému kancelárovi a predsedovi Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastianovi Kurzovi, ktorého strana získala podľa predbežných výsledkov 38,4 percenta hlasov, zablahoželal aj rakúsky prezident Alexander Van der Bellen, ktorý sa Rakúšanom prihovoril v televízii ORF.

30.09.2019 06:41
Sebastian Kurz, rakúsko Foto: ,
Bývalý kancelár a predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz, ktorého strana získala podľa predbežných výsledkov 38,4 percenta hlasov.
debata (6)

„Ďakujem vám, že toľkí z vás využili svoje demokratické právo a išli voliť,“ povedal a dodal, že si želá, aby blaho Rakúska stálo nad straníckymi záujmami. Van der Bellen uviedol, že bude viesť rozhovory so všetkými politickými stranami, ktoré získali zastúpenie v parlamente a následne poverí lídra najsilnejšej strany rokovaniami o zostavení koalície. Škandál okolo videa z Ibizy podľa jeho slov „vo veľkej miere narušil dôveru“ občanov. „Veľmi pozorne budem sledovať, či sa táto dôvera znovu obnoví,“ vyhlásil prezident vo viedenskom Hofburgu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron Kurzovi zablahoželali prostredníctvom SMS správy, v ktorej napísali, že sa tešia na ďalšiu spoluprácu na európskej úrovni.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteri uviedol, že sa teší na spoluprácu s Kurzom a novou rakúskou vládou.

Srbský prezident Aleksandar Vučič je presvedčený, že Kurz s jemu vlastnou energiou, serióznosťou a angažovanosťou bude vďaka svojmu veku, vedomostiam a politickým skúsenostiam naďalej „viesť Rakúsko na jeho ceste k úspechu a pokroku“. Vučič sa Kurzovi zároveň poďakoval za to, že Srbsko podporuje na jeho ceste do Európskej únie, uvádza sa vo vyhlásení tlačového odboru srbského prezidenta, píše agentúra APA.

Kurzovi ľudovci zvíťazili v ôsmich z deviatich spolkových krajín. Najmenej hlasov (24 percent) získali podľa predbežných výsledkov vo Viedni, kde vyhrala SPÖ. Najviac hlasov dosiahla ÖVP v Salzbursku (47,5 percenta), Tirolsku (47,4 percenta) a Dolnom Rakúsku (43 percent).

Konzervatívna ÖVP zabodovala u dôchodcov (volilo ju 49 percent) a žien (41 percent). FPÖ bola zase najsilnejšou stranou v skupine robotníkov (33 percent). Zelených volili najmä ľudia mladší ako 30 rokov a maturanti. Vyplýva to z prieskumu inštitútu Peter Hajek vypracovaného pre televíziu ATV, ktorý sa konal v od 24. do 28. septembra.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #Rakúsko #Sebastian Kurz #Alexander Van der Bellen