Trumpov exporadca Bolton: KĽDR nemá v úmysle vzdať sa jadrových zbraní

Prepustený poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť John Bolton, tvrdý kritik Severnej Kórey, v pondelok v prejave vyhlásil, že ázijská krajina sa za súčasných podmienok nevzdá jadrových zbraní a Spojené štáty sa vo veci Pchjongjangu ocitli v slepej uličke. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

30.09.2019 19:57
debata (23)

Severná Kórea (KĽDR) podľa Boltona nemá v úmysle vzdať sa jadrových zbraní a ťaží z patovej situácie, ktorá nastala medzi Pchjongjangom a Washingtonom.

„Zdá sa jasné, že KĽDR neurobila strategické rozhodnutie, že sa vzdá svojich jadrových zbraní. Vlastne si myslím, že opak je pravdou,“ uviedol Bolton, ktorý je zástancom tvrdého prístupu k Severnej Kórei a Iránu a ktorého Trump odvolal pred troma týždňami. Za súčasných okolností sa severokórejský vodca Kim Čong-un „nikdy dobrovoľne nevzdá jadrových zbraní“, zdôraznil Bolton.

Trump pri prepúšťaní Boltona vyhlásil, že „ostro nesúhlasil s mnohými jeho návrhmi“. Trump sa s Kimom viackrát stretol na rokovaniach, kde ho presviedčal, aby sa Severná Kórea vzdala jadrových zbraní. Ich osobné stretnutia sa pokladali za historické momenty.

Bolton, známy „jastrab“ v americkej zahraničnej politike, bol Trumpovým tretím poradcom pre národnú bezpečnosť. V čase pôsobenia vo funkcii nútil prezidenta, aby nepoľavoval v nátlaku na Severnú Kóreu ani napriek historickému diplomatickému úsiliu.

V prejave v think-tanku Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie Bolton predložil dlhý zoznam varovaní, ako Washington nesprávne riešil hrozbu zo strany Severnej Kórey – napríklad sankcie sa naplno neuplatňovali, USA boli stále spokojné, hoci Pchjongjang testoval rakety, a Američania pozastavili vojenské cvičenia s Južnou Kóreou, lebo s nimi nesúhlasil Kim. „Práve teraz sa nachádzame v slepej uličke s KĽDR. Chcú kus niečoho, čo by sme im nemali ochotne dať,“ dodal Bolton.

Bolton, hlavný architekt Trumpovho nekompromisného postoja proti Iránu, nesúhlasil s Trumpovými návrhmi na možné stretnutie s iránskym vedením, ale presadzoval aj prísnejší prístup k Rusku a nedávno tiež k Afganistanu.

„Čas pracuje proti tým, čo sú proti nešíreniu jadrových zbraní, a ľahkovážny prístup k času hrá v prospech takých štátov ako Severná Kórea a Irán,“ upozornil Bolton v prejave v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie. Bolo to jeho prvé verejné vystúpenie od prepustenia z postu poradcu, dodala tlačová agentúra AP.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #KĽDR #jadrové zbrane #John Bolton