Trump žiadal iné krajiny o pomoc pri preverovaní dôvodu Muellerovho vyšetrovania

Americký prezident Donald Trump v ostatnom čase kontaktoval lídrov viacerých krajín a chcel, aby pomohli americkému ministrovi spravodlivosti Williamovi Barrovi a prokurátorovi Johnovi Durhamovi s vyšetrovaním, ktoré má objasniť prvotné dôvody skoršieho vyšetrovania údajných zásahov Ruska do amerických prezidentských volieb z roku 2016.

01.10.2019 06:17
Trump Donald USA Foto: ,
Prezident USA Donald Trump.
debata (9)

S odvolaním sa na vyjadrenie hovorkyne amerického ministerstva spravodlivosti o tom informovali agentúry Reuters a AP. „Na žiadosť ministra Barra sa prezident obrátil na iné krajiny a požiadal ich, aby ministra (Barra) a pána Durhama predstavili vhodným činiteľom,“ uviedla hovorkyňa Kerri Kupecová. Nepriblížila však, o aké konkrétne krajiny malo ísť. „Pán Durham zhromažďuje informácie z mnohých zdrojov vrátane množstva cudzích krajín,“ dodala.

Hovorca austrálskej vlády medzičasom uviedol, že Trump telefonoval aj s austrálskym premiérom Scottom Morrisonom. Podľa jeho slov Morrison v rozhovore s Trumpom potvrdil, že jeho vláda je pripravená pomôcť s objasňovaním „záležitostí, ktoré sú predmetom vyšetrovania“, uviedla austrálska televízia ABC.

Denník The New York Times skôr v pondelok – s odvolaním sa na dva nemenované zdroje oboznámené so situáciou – informoval, že Trump naliehal na Morrisona, aby Barrovi pomohol so zberom informácii pri prešetrovaní zameranom na zdiskreditovanie Muellerovho vyšetrovania ruských zásahov do amerických volieb.

Denník The Washington Post zase priniesol s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou správu, podľa ktorej sa mal Barr vo veci vyšetrovania stretnúť s predstaviteľmi britských tajných služieb. Minister mal v tejto súvislosti cestovať minulý týždeň spoločne s Durhamom aj do Talianska, kde sa obaja stretli s poprednými predstaviteľmi talianskej vlády, ktorých mal Barr požiadať, aby Durhamovi pomohli pri vyšetrovaní.

Barr poveril v máji Durhama, prokurátora zo štátu Connecticut, aby preskúmal prvotné dôvody tajných služieb na preverovanie údajných zásahov Ruska do amerických volieb z roku 2016, ktoré vyústilo do vyšetrovania vedeného osobitným vyšetrovateľom Robertom Muellerom.

Mueller vyšetroval údajné prepojenie Ruska a prezidentskej kampane Donalda Trumpa v roku 2016. Vyšetrovanie ukončil 22. marca tohto roka, pričom následne správu z neho predložil ministrovi spravodlivosti Williamovi Barrovi. Minister zverejnil 24. marca v liste adresovanom Kongresu krátke štvorstranové zhrnutie najdôležitejších záverov z Muellerovho vyšetrovania, podľa ktorých sa volebný tím súčasného prezidenta Trumpa spolčenia s Ruskom nedopustil.

Trump doma čelí snahám o impeachment v súvislosti s telefonátom s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. V ňom sa šéf Bieleho domu zaujímal o to, či by mu ukrajinská strana vedela poskytnúť kompromitujúce materiály na Bidena a jeho syna Huntera, ktorý na Ukrajine podnikal. Biden je favoritom na možného demokratického protikandidáta Trumpa v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA, ktoré sa uskutočnia v novembri 2020.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Donald Trump #ruský zásah do prezidentských volieb v USA #vyšetrovateľ Robert Mueller