Bývalý predseda rakúskej FPÖ Strache opúšťa rady svojej strany

Rady Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) opúšťa jej dlhoročný predseda a bývalý rakúsky vicekancelár Heinz-Christian Strache. Zároveň sa úplne sťahuje z politického života. Oznámil to v utorok na tlačovej konferencii, informovali rakúske médiá. Na čele strany stál Strache 14 rokov až do mája tohto roku, keď svoj post pre hroziaci korupčný škandál opustil.

01.10.2019 11:43
Heinz-Christian Strache Foto: ,
Heinz-Christian Strache
debata (1)

Niekdajší vicekancelár chce týmto krokom „za každú cenu“ zabrániť rozkolu v FPÖ. Takisto chce chrániť svoju manželku a rodinu, ktorí boli v posledných týždňoch vystavení nenávisti.

Takisto sa mieni úplne stiahnuť z politiky, zastaviť všetky politické aktivity a nebude sa uchádzať o nijakú politickú funkciu.

Nepotvrdili sa tak špekulácie, že Strache založí vlastnú stranou, s ktorou bude kandidovať vo voľbách v spolkovej krajine Viedeň.

Na margo obvinení voči svojej osobe Strache pred novinármi, ktorí nemohli klásť otázky, povedal, že sú „mylné“. Urobí všetko, aby ich vyvrátil „nie však na verejnosti, ale pred vyšetrovacími orgánmi“. „Obvyklí oponenti“ slobodných podľa neho tesne pred voľbami „vedome“ zverejnili bližšie nešpecifikované „materiály“ – tzv. video z Ibizy tesne pred voľbami do Európskeho parlamentu a teraz pred parlamentnými voľbami škandál týkajúci sa podozrenia, že zneužíval účet strany na krytie svojich osobných výdavkov. Takéto „špinavé metódy“ by sa nemali stať štandardom, konštatoval Strache s tým, že si nie je vedomý nijakého porušenia pravidiel.

Strache odstúpil z funkcií vicekancelára a šéfa FPÖ v máji po zverejnení kompromitujúceho videozáznamu z Ibizy. Video tajne nakrútené na tomto španielskom ostrove zachytáva Stracheho, ako pred voľbami z roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu. Nahrávka viedla k rozpadu koalície konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) s FPÖ a konaniu predčasných volieb 29. septembra.

Prokuratúra vo Viedni začala navyše krátko pred parlamentnými voľbami vyšetrovať Stracheho za zlé vyúčtovanie výdavkov.

V dôsledku oboch káuz utrpeli slobodní v nedeľňajších voľbách zdrvujúcu porážku, keď získali iba 16,2 percenta hlasov, teda o takmer o desať percent menej ako v roku 2017.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #FPÖ #Heinz-Christian Strache