Hongkonský policajt postrelil do hrude demonštranta

Hongkonský policajt v utorok postrelil do hrude jedného z demonštrantov, ktorí počas pouličných zrážok zaútočili na policajnú jednotku. Informovala o tom agentúra AFP.

01.10.2019 15:13 , aktualizované: 15:21
debata (93)

K streľbe došlo v hongkonskej oblasti Nové teritóriá. Policajti zranenému demonštrantovi poskytli prvú pomoc a následne bol prevezený do nemocnice. Japonská tlačová agentúra Kjódó uviedla, že zranený študent je v kritickom stave. Spravodajský server BBC News informoval, že zranenia utrpelo celkovo 31 ľudí.

Tisícky ľudí v čiernom oblečení vyšli v utorok do ulíc Hongkongu aj napriek policajnému zákazu. V deň 70. výročia založenia Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) žiadali, aby vládnuca čínska komunistická strana „vrátila moc ľudu“.

Okrem pochodu v centre Hongkongu sa niekoľko menších zhromaždení konalo aj v ďalších častiach tohto autonómneho územia a sprevádzali ich prísne bezpečnostné opatrenia. Najmenej 11 staníc metra bolo zatvorených a v okolí vládnych budov hliadkovali policajti.

Bezpečnostné zložky zasahovali v utorok voči demonštrantom na viacerých miestach a použili voči nim slzotvorný plyn a obušky.

Protesty v Hongkongu sa začali 9. júna. Demonštranti pôvodne žiadali správkyňu Hongkongu Carrie Lamovú, aby jej vláda stiahla sporný zákon, ktorý by umožňoval vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny. Stiahnutie tohto zákona oznámila Lamová oficiálne 4. septembra.

Demonštrantom to však nestačí a medzičasom požadujú aj Lamovej rezignáciu, nezávislé vyšetrovanie neprimeraného násilia zo strany polície, prepustenie zatknutých osôb, odvolanie obvinenia zo „vzbury“, ako aj politické reformy a skutočne slobodné voľby.

Čínska ľudová republika si v utorok pripomína 70. výročia svojho založenia. Pri tejto príležitosti sa v Pekingu uskutočnila vojenská prehliadka.

93 debata chyba
Viac na túto tému: #streľba #protesty v Hongkongu