Putin: Pokrok vo vzťahoch Ruska a USA zatiaľ nenastal

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásil, že pokrok vo vzťahoch Ruska a USA zatiaľ nenastal. Dodal však, že Rusko naďalej verí vo víťazstvo zdravého rozumu. Informovala o tom agentúra TASS.

02.10.2019 15:06
debata

Moskva podľa Putina očakáva, že vzťahy medzi oboma krajinami sa vrátia na normálnu úroveň vďaka zdravému rozumu a s ohľadom na „základné záujmy, pričom najmä Spojených štátov“. Putin však poznamenal, že takáto situácia zatiaľ nenastala. Uviedol tiež, že Rusko voči USA nepodniklo žiadny „deštruktívny krok“.

Vo svojom príhovore k ruským i zahraničným účastníkom konferencie Ruský týždeň energetiky Putin komentoval aj dôsledky nedávneho útoku na ropné zariadenia v Saudskej Arábii. Podľa neho sa treba pri vyšetrovaní tohto útoku riadiť „faktami, nie emóciami“.

Vyhlásil tiež, že „americké spravodajské služby slúžia súčasnej politike vedenia tejto krajiny“. Upozornil však, že tajné služby USA zatiaľ neposkytli žiadne dôkazy pre svoje tvrdenia v súvislosti s pôvodcom útoku.

Putin uviedol, že osobne hovoril so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom, ktorý sa tiež vyslovil za predloženie „nevyvrátiteľných dôkazov o účasti tej či inej krajiny na týchto udalostiach“. Ruský prezident apeloval: „Riaďme sa faktami, nie emóciami“.

K útoku na ropné zariadenia v Saudskej Arábii zo 14. septembra sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci, tzv. húsíovia, údajne podporovaní Iránom. Podľa húsíov bolo pri ňom použitých desať dronov. Terčom jedného útoku bol spracovateľský závod štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco v meste Bikajk. Drony zaútočili aj na ropné pole Churajs. Útoky vážne narušili produkciu ropy v týchto zariadeniach.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo uviedol, že neexistujú dôkazy o útoku zo strany Jemenu a obviňuje zaň Irán. Iránske ministerstvo zahraničných vecí toto obvinenie odmietlo.

Putin vo svojom príhovore na margo Iránu poznamenal, že v dôsledku sankcií Spojených štátov táto krajina nemôže využiť svoj potenciál, čo „je škodlivé pre svetové hospodárstvo a energetiku“.

„Irán má obrovský potenciál, je veľmi veľkým hráčom na globálnom trhu s energiou, ale, bohužiaľ, z dôvodu sankčnej politiky americkej administratívy Irán nemôže plne využiť svoje schopnosti,“ vyhlásil Putin.

Dodal, že tento stav vo všeobecnosti škodí aj svetovej ekonomike a globálnemu energetickému priemyslu, „pretože neposkytuje možnosť dosiahnuť stabilné fungovanie tohto odvetvia“.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA