Putin nevidí vo zverejnenom telefonáte Trumpa so Zelenským nič kompromitujúce

02.10.2019 16:10
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin Autor: ,

Ruský prezident Vladimir Putin sa v stredu zastal svojho amerického partnera Donalda Trumpa, keď vyhlásil, že vo zverejnenom telefonáte šéfa Bieleho domu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským nevidí "nič kompromitujúce". Informovala o tom agentúra AFP.

„Nevidím nič kompromitujúce na rozhovore Trumpa so Zelenským,“ uviedol Putin na margo telefonátu, ktorý sa medzitým v Spojených štátoch stal príčinou procesu smerujúcemu k tzv. impeachmentu voči Trumpovi.

" Prezident Trump sa obrátil na kolegu so žiadosťou, aby vyšetril možnú korupciu týkajúcu sa člena predchádzajúcej administratívy," vyhlásil ruský líder počas energetického fóra v Moskve s tým, že by tak mala postupovať „každá hlava štátu“.

Putin v tejto súvislosti ďalej zdôraznil, že Trumpovi odporcovia „používajú akúkoľvek zámienku na to, aby zaútočili na prezidenta Trumpa. Tentoraz je to Ukrajina“.

Proces smerujúci k impeachmentu sa začal na základe sťažnosti utajeného informátora. Podľa neho Trump v telefonáte z 25. júla vyvíjal nátlak na Zelenského, aby mu zaobstaral politicky užitočné informácie o bývalom viceprezidentovi USA Joeovi Bidenovi. Biden je významným politikom opozičnej Demokratickej strany, ktorý chce kandidovať proti Trumpovi v budúcoročných prezidentských voľbách.

Trump údajne v telefonáte žiadal, aby Ukrajina „vytiahla špinu“ na Bidena alebo jeho syna Huntera, pôsobiaceho v predstavenstve ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Burisma, ktorej činnosť vyšetruje ukrajinský protikorupčný úrad.

Biely dom ešte 25. septembra zverejnil krátku správu, ktorá sumarizovala Trumpov telefonát so Zelenským.

#Volodymyr Zelenskyj #Vladimir Putin #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku