Rakúsko zverejnilo konečné výsledky parlamentných volieb

Sčítavanie hlasov voličov v predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa v Rakúsku konali v nedeľu 29. septembra, bolo ukončené. V pondelok sa spočítali hlasy poslané poštou a vo štvrtok hlasy odovzdané mimo trvalého bydliska na základe voličských preukazov. Informovala o tom vo štvrtok večer agentúra APA.

04.10.2019 09:39
rakúsko,  Van der Bellen,  Sebastian Kurz Foto: ,
Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen a bývalý kancelár Sebastian Kurz.
debata

Podľa konečných výsledkov získala víťazná Rakúska ľudová strana (ÖVP) bývalého kancelára Sebastiana Kurza 37,46 percenta hlasov a v parlamente bude mať 71 poslancov. Druhá skončila Sociálnodemokra­tická strana Rakúska (SPÖ) so ziskom 21,18 percenta hlasov a 40 mandátmi. Tretia je Slobodná strana Rakúska (FPÖ) so ziskom 16,17 percent hlasov a 31 mandátov. Nasledujú Zelení s takmer 14 percentami a 26 mandátmi a strana NEOS (8,1 percenta, 15 mandátov). Strana Jetzt – Liste Pilz sa so ziskom 1,87 percenta hlasov do parlamentu nedostala.

Volebná účasť po zrátaní 958 071 hlasov sa mierne zvýšila a dosiahla 75,59 percenta. Svoj hlas odovzdalo 4,8 milióna z celkového počtu takmer 6,4 milióna oprávnených voličov. Napriek tomu je volebná účasť druhá najnižšia od vzniku druhej rakúskej republiky v roku 1945.

Prezident Alexander Van der Bellen v piatok medzitým ukončil prvú sériu rozhovorov s predsedami politických strán, ktoré sa dostali do parlamentu. V nasledujúcich dňoch by mal poveriť predsedu ľudovcov Kurza zostavením novej vlády. Koalíciu by ÖVP mohla čisto matematicky uzavrieť s SPÖ, FPÖ i Zelenými.

Predčasné parlamentné voľby sa v Rakúsku uskutočnili v dôsledku májového rozpadu Kurzovej koaličnej vlády FPÖ a ÖVP, vyvolaného zverejnením kompromitujúceho videozáznamu, ktorý bol tajne nakrútený na španielskom ostrove Ibiza. Na ňom je zachytený už bývalý predseda FPÖ Heinz-Christian Strache, ako pred voľbami v roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu. Strache v utorok oznámil, že odchádza z politického života.

debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #Rakúsko #Sebastian Kurz #Alexander Van der Bellen #Heinz-Christian Strache