Japonský premiér Abe sa chce stretnúť s vodcom KĽDR a hovoriť o unesených Japoncoch

Japonský premiér Šinzó Abe v piatok vyhlásil, že je odhodlaný stretnúť sa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, aby spoločne vyriešili prípad Japoncov, ktorých v minulosti uniesli severokórejskí agenti.

04.10.2019 10:04
šinzo abe, japonsko Foto: ,
Japonský premiér Shinzo Abe
debata (2)

Abe sa chce s lídrom Severnej Kórey stretnúť aj napriek napätiu v regióne, ktoré KĽDR spôsobila svojím najnovším testom balistických rakiet, píše agentúra Reuters.

„Bezpodmienečne som rozhodnutý stretnúť sa s Kim Čong-unom medzi štyrmi očami,“ vyhlásil Abe na úvod zasadnutia parlamentu.

Severná Kórea sa v roku 2002 priznala, že pred desiatkami rokov jej agenti uniesli 13 Japoncov. Japonsko však tvrdí, že unesených bolo 17 jeho občanov, z ktorých sa piati vrátili späť do vlasti. Podľa KĽDR je osem unesených osôb už mŕtvych a ďalší štyria na jej územie nikdy nevstúpili.

Ako uviedla japonská vláda, Severná Kórea vypálila v stredu dva projektily, ktoré boli zrejme „balistickými strelami“, a jeden z nich dopadol do japonských teritoriálnych vôd.

Japonsko testy nových balistických rakiet odsúdilo. Abe uviedol, že išlo o porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.

Testy nových balistických rakiet odpaľovaných z ponoriek (submarine-launched ballistic missile, SLBM) vo vodách pri východnom pobreží krajiny sa uskutočnili len niekoľko dní pred obnovením jadrových rozhovorov medzi USA a KĽDR.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Šinzo Abe #Kim Čong-un