Rusko sa podľa Peskova usiluje o ďalšiu výmenu väzňov s Ukrajinou

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok povedal, že Rusko sa snaží dosiahnuť ďalšiu výmenu väzňov s Ukrajinou spôsobom "všetci za všetkých" a úsilie v tomto smere pokračuje, informovala agentúra TASS. Ukrajinská vláda avizovala, že výmena by sa mohla uskutočniť na budúci týždeň.

04.10.2019 13:47
Peskov / Rusko / americké prezidentské voľby Foto: ,
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov
debata

Rusko by podľa Peskova rado uskutočnilo ďalšiu výmenu väzňov a tá by mala byť hlavným cieľom. Všetko podľa neho závisí od toho, či sú vlády Ruska a Ukrajiny pripravené. „Značné úsilie v tomto smere pokračuje,“ dodal.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Vadym Prystajko vo štvrtok avizoval výmenu väzňov s Ruskom a vyjadril nádej, že sa ju podarí uskutočniť na budúci týždeň.

Rusko a Ukrajina uskutočnili začiatkom septembra historickú výmenu osôb, ktoré obe krajiny zadržiavali. Každá z nich prepustila 35 väzňov.

Peskov takisto povedal, že sa pracuje na stanovení dátumu pre summit tzv. normandskej štvorky (Ukrajinu, Rusko, Francúzsko a Nemecko). Krajiny podľa neho tento týždeň dosiahli výrazný posun v mierových rokovaniach.

Ukrajinská delegácia v trojstrannej kontaktnej skupine pre urovnanie konfliktu v Donbase na utorňajšej schôdzke v bieloruskom Minsku podpísala tzv. Steinmeierov plán. Ten predpokladá súčasné uskutočnenie bezpečnostnej aj politickej časti minských dohôd; nastolenie mieru, obnovenie kontroly Ukrajiny nad svojimi územiami, udelenie osobitného štatútu Donbasu a uskutočnenie volieb v tejto časti krajiny.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #Dmitrij Peskov #vojna na Ukrajine #výmena väzňov