Pompeo pochválil rozhodnutie Čiernej Hory pripojiť sa k NATO

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo pochválil v piatok rozhodnutie Čiernej Hory stať sa členskou krajinou NATO a odpútať sa od Ruska, informovala agentúra DPA.

04.10.2019 15:56
debata (24)

„Takisto môžeme vidieť záväzok Čiernej Hory postaviť sa tvárou hrozbám 21. storočia,“ povedal Pompeo v Podgorici po stretnutí s čiernohorským premiérom Duškom Markovičom.

Spolupráca v oblasti kybernetickej bezpečnosti viedla podľa Pompea k opatreniam proti najnovšiemu ruskému malvéru, ktoré teraz ochraňujú miliardy zariadení na celom svete.

Čierna Hora je členskou krajinou NATO od roku 2017 a uchádza sa aj o členstvo v Európskej únii. Pompeo krajinu takisto povzbudil, aby zvýšila úsilie s cieľom odstrániť korupciu, posilniť právny štát a zaručiť slobodu tlače.

Prezidentovi Čiernej Hory Milovi Djukanovičovi, ktorý je pri moci od roku 1991, doma aj v zahraničí často vyčítajú korupciu, rodinkárstvo a nátlak na médiá, pripomína DPA.

Pompeo má v piatok popoludní navštíviť i Severné Macedónsko. Táto bývalá juhoslovanská republika oficiálne zmenila názov z Macedónska na Severné Macedónsko, aby rozptýlila obavy Grécka, ktoré má veľkú provinciu s rovnakým názvom. Tým sa balkánskej krajine po dlhoročnom spore otvorila cesta k členstvu v EÚ a v NATO.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Čierna Hora #Mike Pompeo