Pomôžu Johnsonovi s brexitom Maďari?

, , 05.10.2019 22:01, aktualizované: 06.10.2019 20:07
Británia Londýn Johnson Torta
Torta zobrazujúca britského premiéra Borisa Johnsona v životnej veľkosti je vystavená na najväčšom britskom podujatí o pečení a varení s názvom Cake and Bake v Londýne 4. októbra 2019. Autor:

Boris Johnson je v podobnej situácii ako letci z románu Josepha Hellera. Tí sa nemohli vyhnúť ďalším náletom pod zámienkou, že sa zbláznili, lebo ich starosť o vlastnú bezpečnosť by bola považovaná za prejav zdravého rozumu. Hlave XXII, ako je známe, nik neprešiel cez rozum. Britský premiér, ktorému zákon nariaďuje požiadať o odklad brexitu, ak by krajine hrozil odchod z EÚ bez dohody, sa ale tvári sebavedome. A to napriek tomu, že mu Brusel cez víkend odkázal, že jeho návrhy neposkytujú základ pre uzavretie dohody.

„Odchádzame o 25 dní. Môžeme to spraviť s dohodou, ak bude EÚ ochotná. Nemali by však mať žiadne ilúzie alebo mylné predstavy. Nebude viac váhania či odkladov. Brexit dokončíme 31. októbra,“ napísal Johnson v článku, ktorý vyšiel vo dvoch britských nedeľníkoch.

Z nových dokumentov, ktoré britská vláda predložila súdu, vyplýva, že za podmienok stanovených zákonom by premiér o posunutie termínu brexitu požiadal. Johnson ale len pár hodín po tom, čo to v piatok vyšlo najavo, bez bližšieho vysvetlenia na twitteri zopakoval: „Nová dohoda alebo nijaká dohoda, ale žiadny odklad.“

Akoby britský premiér ešte mal v rukáve tromf, ktorým chce odporcov divokého brexitu dobehnúť. So spásonosnou fintou by mu podľa denníkov Daily Telegraph a Express mohla pomôcť Budapešť. Britskí ministri od maďarskej vlády žiadajú ubezpečenia, že by žiadosť o odklad brexitu vetovala, napísal Daily Telegraph. Predĺženie obdobia na vyjednávanie podmienok brexitu totiž vyžaduje súhlas lídrov všetkých členských krajín EÚ. Ak by premiér Viktor Orbán pomohol, Johnson by v súlade so zákonom mohol požiadať o odklad, ktorý by napokon zmarilo maďarské veto.

Špekulácie o možnom vete Budapešti podnietila koncom minulého týždňa návšteva šéfa maďarskej diplomacie v Londýne. Péter Szijjártó rokoval s viacerými britskými ministrami a v piatok ho zachytila kamera, ako vychádza z budovy, kde práve zasadal Johnsonov kabinet.

Szijjártó po rokovaniach v Londýne kritizoval tie sily v Európe, ktoré útočia na Johnsona. „Britský premiér sa snaží naplniť vôľu ľudu vyjadrenú v referende o brexite, za čo si zaslúži nie útoky, ale úctu,“ citovala maďarského ministra agentúra MTI. To, že by Johnson požiadal o maďarské veto pri posudzovaní žiadosti o odklad brexitu, však minister nepotvrdil: „Čítali sme podobné klebety, ale (maďarská vláda) nedostala takú žiadosť“.

V rozpore so slovami Szijjártóa denník Times tvrdí, že až traja britskí ministri sa ho pokúšali nahovoriť, aby Orbánova vláda zabránila odkladu brexitu. S odvolaním sa na bruselské zdroje však Times upozorňuje, že maďarský premiér už aj tak bojuje s EÚ na viacerých frontoch a sotva sa teraz pustí do nového konfliktu.

Úvahy o maďarskej pomoci Johnsonovi sa objavili už minulý mesiac. „Keď príde taká žiadosť, prijmeme vlastné rozhodnutie,“ povedal vtedy pre agentúru Bloomberg Szijjártó s tým, že aj viaceré veľké západné členské krajiny EÚ si želajú, aby sa táto otázka tak alebo onak konečne uzavrela. „Takže to zrejme nebude naše rozhodnutie, ktoré bude v tejto záležitosti kľúčové,“ dodal.

EÚ odmietla Johnsonovu žiadosť o rozhovory

Európska komisia (EK) odmietla žiadosť britského premiéra o intenzívne rokovania o brexite počas tohto víkendu. Podľa zdrojov z EÚ totiž momentálne nie je o čom rokovať, keďže Johnson trvá na vytvorení colnej hranice na írskom ostrove. Informoval o tom v sobotu denník Guardian, podľa ktorého odmietnutie navrhovaných rokovaní ohrozuje realizáciu Johnsonovho brexitového plánu.

Hlavný britský vyjednávač pre brexit David Frost ani členovia jeho tímu nedokázali v piatok v Bruseli presvedčiť svojich kolegov z EÚ, že majú mandát na to, aby mohli dosiahnuť kompromisné riešenia sporných otázok. Ide o otázky, ktoré EÚ považuje za hlavné nedostatky brexitového plánu Borisa Johnsona. Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier sa vo štvrtok vyjadril, že Londýn potrebuje „zásadne pozmeniť svoju pozíciu“.

Hovorkyňa Európskej komisie uviedla, že k ďalším rokovaniam oboch strán by malo prísť v pondelok. Britská strana by pritom mala zodpovedať mnohé otázky právneho charakteru, ktoré jej predložila EÚ, a predstaviť podrobnosti svojich návrhov.

Podľa hovorkyne EK sa návrhy britskej strany v predloženej podobe nemôžu stať základom pre uzavretie dohody o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ. Za tejto situácie Únia Johnsonovu žiadosť o rozhovory počas tohto víkendu odmietla, podľa zdrojov z EÚ totiž žiadne skutočné rokovania, ktoré by mohli viesť k nejakému pokroku, zatiaľ prebiehať nemôžu. Brusel preto nechce takéto rokovania ani predstierať.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Maďarsko #EÚ #Brexit #Boris Johnson
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku