Protesty v Iraku si vyžiadali viac ako sto mŕtvych a tisícky zranených

07.10.2019 05:42, aktualizované: 14:32
Iraq Protests
Jeden z protivládnych protestov v irackej metropole Bagdad. Autor: ,

Dvanásť protivládnych demonštrantov prišlo o život v nedeľu v hlavnom meste Bagdad počas pokračujúcich protestov, ktoré si od minulého utorka v krajine vyžiadali už viac ako sto obetí na životoch a tisíce ľudí utrpeli zranenia. Informovala o tom agentúra AP.

Nepokoje vypukli v utorok v Bagdade a rozšírili sa do prevažne šiitských juhoirackých provincií. Bezpečnostné zložky zasahujú proti demonštrantom, ktorí chcú prácu, zlepšenie služieb, zastavenie korupcie či prístup k základným komoditám ako elektrina či voda.

Hovorca ministerstva vnútra Saad Maán v nedeľu vo vyhlásení uviedol, že počas šiestich dní nepokojov prišlo o život 104 ľudí vrátane ôsmich príslušníkov bezpečnostných zložiek a viac ako 6100 osôb utrpelo zranenia.

Premiér Ádil Abdal Mahdí v sobotu oznámil nové opatrenia vrátane vyplatenia príspevkov v nezamestnanosti a poskytnutia ubytovania a pôdy pre skupiny obyvateľstva s nízkym príjmom s cieľom upokojiť demonštrantov. Tí však vyšli do ulíc aj v nedeľu, aj keď v nižšom počte.

Armáda: Použili sme „nadmernú silu“

Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí nariadil v pondelok stiahnutie armádnych jednotiek zo štvrte vo východnej časti Bagdadu, kde ich po krvavých zrážkach z predošlej noci nahradia policajti. Oznámila to samotná armáda, informuje agentúra DPA.

Pri zrážkach medzi bezpečnostnými silami a protestujúcimi vo štvrti Sadr City (Madínat as-Sadr) v noci na pondelok podľa bezpečnostných zdrojov a zdravotníkov zahynulo najmenej 13 ľudí, uviedla agentúra AFP.

Iracká armáda v pondelkovom vyhlásení pripustila, že počas týchto zrážok jej príslušníci použili „nadmernú silu“. Dodala však, že voči tým, ktorí sa dopustili takéhoto konania, už príslušné vyšetrovacie komisie začali vyvodzovať dôsledky.

#protest #Irak
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku