Hongkong zasiahla vlna násilia po tom, ako tisíce demonštrantov vyšli do ulíc

Tisíce demonštrantov vyšli v nedeľu do ulíc Hongkongu, nerešpektujúc zákaz nosenia masiek zakrývajúcich tvár, a vyvolali zrážky s políciou, pouličné bitky a vandalizmus, informovala agentúra AFP.

07.10.2019 06:05 , aktualizované: 10:07
debata (60)

Dav ľudí pochodoval v daždi v uliciach a vyjadroval nespokojnosť s výnimočnými opatreniami z koloniálnych čias a so zákazom nosenia tvárových masiek počas verejných zhromaždení, ktorý v piatok vydala správkyňa Hongkongu Carrie Lamová.

Násilie prepuklo, keď polícia na rozohnanie davu použila slzotvorný plyn a dostala sa do potýčok s tvrdým jadrom demonštrantov na viacerých miestach ostrova.

Demonštranti podľa AFP vyplienili budovy, v ktorých sídli vláda a zničili viacero čínskych bánk a staníc metra.

Lamová v piatok povedala, že správa Hongkongu bude musieť vzhľadom na pokračujúce násilie v uliciach mesta prikročiť k výnimočným opatreniam z koloniálnych či­as.

Prodemokratickí zákonodarcovia v nedeľu na najvyššom súde žiadali zrušenie zákazu a tvrdili, že výnimočné opatrenia obchádzajú legislatívu a sú v rozpore s ústavou Hongkongu. Sudca však ich požiadavky zamietol.

Prvých dvoch demonštrantov obvinili za porušenie zákazu nosiť masku

Dvoch protestujúcich obvinili v pondelok z porušenia nového hongkonského zákazu nosiť masky na verejných zhromaždeniach. Tento krok úradov zrejme vyvolá ďalší silný odpor ľudí na poloautonómnom území Číny, ktoré sa zmieta v hlbokej kríze, napísala tlačová agentúra AP.

Osemnásťročný univerzitný študent a 38-ročná nezamestnaná žena sa stanú prvými trestne stíhanými osobami za porušenie tohto zákazu, ktorý začal platiť v sobotu 5. októbra.

Dvojicu demonštrantov zatkli v sobotu v skorých ranných hodinách krátko po tom, ako začal zákaz platiť. Oboch protestujúcich už v pondelok postavili pred súd a obvinili tiež z účasti na protizákonnom zhromaždení, za čo sa dáva ťažší trest – až do päť rokov väzenia. Porušenie zákazu nosiť masku na tvári sa trestá maximálne rokom väzenia a pokutou. Dvojicu zatknutých prepustili po zaplatení kaucie na slobodu, kde bude čakať na súdny proces.

Protesty v Hongkongu sa začali 9. júna. Demonštranti pôvodne žiadali správkyňu Lamovú, aby jej vláda stiahla sporný zákon, ktorý by umožňoval vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny. Stiahnutie tohto zákona Lamová oficiálne oznámila 4. septembra.

Demonštrantom to však nestačí a medzičasom požadujú aj Lamovej odstúpenie, nezávislé vyšetrovanie neprimeraného násilia zo strany polície, prepustenie zatknutých osôb, odvolanie obvinenia zo „vzbury“, ako aj politické reformy a skutočne slobodné voľby.

60 debata chyba
Viac na túto tému: #Hongkong #Carrie Lamová