Spojené štáty napriek odsunu vojsk zo Sýrie Kurdov neopustili, vyhlásil Trump

Prezident Spojených štátov Donald Trump v utorok vyhlásil, že napriek tomu, že USA sťahujú svoje vojská zo severnej Sýrie, Kurdov neopustili. Informovala o tom agentúra AFP.

08.10.2019 06:50 , aktualizované: 16:28
debata (50)

Americký prezident trvá na tom, že jeho rozhodnutie, ktoré Turecku „dáva zelenú“ v možnom útoku na kurdské milície v Sýrii, neznamená, že by USA Kurdov opustili. Trump Kurdov vo svojom príspevku na Twitteri označil za „výnimočných ľudí a skvelých bojovníkov“.

Trump takisto zdôraznil, že vzťah Spojených štátov so Severoatlantickou alianciou a ich obchodným partnerom Tureckom je „veľmi dobrý“.

„Akékoľvek nevynútené a zbytočné boje Turecka budú devastujúce pre jeho ekonomiku a veľmi nestabilnú menu,“ vyhlásil Trump a dodal, že Spojené štáty Kurdom pomáhajú finančne, ako i zbraňami.

Turecko ukončilo prípravy na ofenzívu v Sýrii

Všetky prípravy na možnú vojenskú operáciu v severovýchodnej Sýrii sú ukončené. Informovalo o tom v pondelok neskoro večer turecké ministerstvo obrany.

Zriadenie bezpečnej zóny je kľúčovým príspevkom k stabilite a mieru v regióne a pre Sýrčanov, aby mohli žiť v bezpečí, uviedlo turecké ministerstvo na Twitteri podľa agentúry Reuters.

Turecko a Spojené štáty, ktorí sú spojencami v NATO, sa v auguste dohodli na zriadení nárazníkovej zóny na severe Sýrie, aby pomohli sýrskym utečencom vrátiť sa do vlasti a zaistili, že sýrski kurdskí militanti nebudú pôsobiť v blízkosti hranice s Tureckom. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opakovane pohrozil, že uskutoční v Sýrii jednostrannú operáciu proti kurdským Oddielom ľudovej obrany (YPG), podporovaným Spojenými štátmi, ak bude vznik nárazníkovej zóny meškať.

Americké jednotky začali v pondelok s odsunom zo svojich pozícií v severnej Sýrii po tom, čo Biely dom vyhlásil, že uvoľní severozápad Sýrie pre plánovanú tureckú ofenzívu, ktorú však americké ministerstvo obrany podľa svojho vyhlásenia neschvaľuje a varuje Turecko pred „destabilizačnými následkami“ jeho postupu v Sýrii.

Izraelský denník The Jerusalem Post na svojej internetovej stránke informoval, že turecké sily podnikli v pondelok večer útoky voči kurdským jednotkám a Sýrskym demokratickým silám (SDF) v Sýrii a Iraku neďaleko hraníc s Tureckom. Turecké sily zaútočili na pozície SDF v meste al-Málikíja v oblasti Hasaka na severe Sýrie, uviedla sýrska štátna tlačová agentúra SANA.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) však poprelo túto správu agentúry SANA. Podľa SOHR vzdušné útoky zasiahli ciele v Iraku.

Aj nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu, ktorého citoval reportér Hlasu Ameriky Steve Herman, uviedol v pondelok večer, že USA nezaznamenali zatiaľ žiadne známky tureckej operácie v Sýrii.

Turecké vzdušné sily v pondelok „zneškodnili“ troch príslušníkov Strany kurdských pracujúcich (PKK) na severe Iraku. K útokom došlo v regióne Gara neďaleko hranice s Tureckom, informovala turecká tlačová agentúra Anadolu s odvolaním sa na turecké ministerstvo obrany.

Americký predstaviteľ: USA sa úplne nesťahujú zo Sýrie

Spojené štáty sa úplne nesťahujú zo Sýrie, povedal v pondelok pre novinárov nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ americkej administratívy. Podľa neho sa v súčasnosti presúva približne 50 až 100 vojakov z hranice s Tureckom na severe Sýrie do vnútrozemia, uviedla agentúra AFP.

„Zdá sa, že Turci majú v úmysle nejakú formu vojenskej operácie,“ uviedol predstaviteľ s tým, že americké ozbrojené sily sa do nej nezapoja.

Podľa neho Pentagón Turecku vysvetlil, že plná invázia by bola „zlým nápadom“ a Ankara by niesla zodpovednosť za akúkoľvek humanitárnu krízu alebo vzkriesenie Islamského štátu (IS).

Podľa spomínaného amerického predstaviteľa rozhodnutie prezidenta USA Donalda Trumpa „nedáva zelenú“ masakrovaniu Kurdov a Washington hospodársky postihne Ankaru, ak to so svojím zásahom preženie.

Irán tlmočil nesúhlas s chystaným zásahom Turecka v Sýrii

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf povedal tureckému rezortnému partnerovi Mevlütovi Čavušoglovi, že Teherán je proti vojenskému zásahu v Sýrii, aký v súčasnosti chystá Ankara. Informovala o tom v utorok agentúra AFP, ktorá citovala z vyhlásenia iránskeho ministerstva zahraničných vecí.

Zaríf podľa neho v telefonáte s Čavušoglom požadoval „rešpektovanie územnej celistvosti a štátnej zvrchovanosti Sýrie“ a zároveň zdôraznil „potrebu bojovať proti terorizmu a nastoliť stabilitu a bezpečnosť v Sýrii“. Čavušoglu zase ubezpečil, že spomínaná vojenská operácia bude len „dočasná“.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Turecko #Kurdistan