Česko sa odmieta pripojiť k solidárnemu preberaniu migrantov

08.10.2019 15:33

Česko nepodporí návrh na dobrovoľné preberanie migrantov, s ktorým prišli štyri krajiny Európskej únie v snahe odľahčiť záťaž Taliansku a Malte a pomôcť migrantom zachráneným v Stredozemnom mori. Novinárom to dnes povedal minister vnútra Jan Hamáček pred pracovným obedom s kolegami z únijných krajín, ktorý je venovaný diskusii o budúcom prístupe k migrácii.

Návrh, ktorý únijné krajiny vyzýva k dočasnej solidarite, je podľa Hamáčka pozvánkou pre migrantov a cestou k novým povinným kvótam. Členovia vlád EÚ majú na stole návrh, s ktorým koncom septembra prišlo Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Malta.

Ich iniciatíva vyzýva ďalšie únijné krajiny, aby sa zapojili do provizórneho dobrovoľného systému, ktorý má odľahčiť dvojicu juhoeurópskych krajín „zaplavených“ utečencami a pomôcť v záchrane životov.

„Je to pre nás začiatok cesty k tomu, aby tento materiál prešiel do povinného režimu a nahradil súčasné Dublinské nariadenie, čo Česká republika nemôže akceptovať,“ povedal českým novinárom Hamáček s odkazom na súčasný azylový systém, na ktorého reforme sa štáty EÚ márne snažia zhodnúť už od vrcholu migračnej krízy.

Cieľom návrhu je zabrániť opakovaniu situácie, pri ktorej v minulých mesiacoch nemohli pri Taliansku pristáť lode so zachránenými migrantmi. Iniciátori návrhu očakávajú, že získajú podporu až desiatky ďalších štátov.

Pri predbežnom prerokovaní medzi diplomatmi sa k návrhu s pripomienkami pozitívne stavalo Grécko či Španielsko, naopak zo strany Maďarska či Poľska zaznel nesúhlas. Podľa Hamáčka dávajú teraz najavo odpor i niektoré severské štáty a návrh nemá podporu väčšiny únijných krajín.

Český minister vnútra tiež vyhlásil, že Praha chce miesto akceptovania dobrovoľného systému ponúknuť finančnú pomoc tým krajinám, z ktorých migranti prúdia, a prispieť k posilneniu ochrany hraníc.

„Je potrebné dôsledne uplatňovať politiku návratu,“ uviedol Hamáček, podľa ktorého zatiaľ nefungujú dohody o návrate migrantov bez práva na azyl do krajín, odkiaľ do Európy zamierili. Pomôcť by podľa neho mohlo napríklad aj posilnenie líbyjskej pohraničnej stráže.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#migranti #kvóty na utečencov #Jan Hamáček #EÚ #Česko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku