V Kalifornii odpoja od elektriny 800-tisíc odberateľov z obavy pred lesnými požiarmi

09.10.2019 13:19
Kalifornia / elektrina /
Ľudia v obchodoch kupujú zásoby, predajcovia hlásia vypredané generátory. Autor:

V severnej Kalifornii odpoja od elektrickej energie približne 800-tisíc domov, obchodov a ďalších odberateľov v snahe zabrániť lesným požiarom. Obmedzenie postihne veľkú oblasť San Francisco Bay Area, samotné San Francisco však nie. Spoločnosť Pacific Gas and Electric (PG&E) uviedla, že situácia potrvá niekoľko dní, čo vyvolalo hnev mnohých obyvateľov.

Meteorológovia predpovedajú silný vietor, ktorý by mohol strhnúť elektrické vedenie a zapríčiniť tak požiare, ktoré v minulosti zničili veľké územia. Hovorkyňa PG&E Tamar Sarkissian pre BBC povedala, že spoločnosť sa musí postarať o bezpečnosť zákazníkov.

Mnohé školy prikázali žiakom, aby v stredu zostali doma a čakali na ďalšie informácie týkajúce sa nadchádzajúcich dní. Ľudia v obchodoch kupujú zásoby, predajcovia hlásia vypredané generátory.

Minulý rok spálil oheň v meste Paradise približne 60-tisíc hektárov pôdy a zabil 86 ľudí. Vyšetrovanie odhalilo, že požiar vznikol pre zle udržiavané vybavenie spoločnosti PG&E, ktorú vinia aj z požiarov v roku 2017. Firma tento rok vyhlásila bankrot. Je pritom jediným dodávateľom zemného plynu a elektriny na väčšine oblastí severnej Kalifornie.

#výpadky elektriny #Požiare #Kalifornia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku