Židovský sviatok poznačil teror

Nemeckom otriasol útok na synagógu v Halle. Iba pevná brána ochránila osem desiatok židovských veriacich zhromaždených v najposvätnejší sviatok judaizmu na modlitbách pred masakrou, aká sa odohrala tento rok v novozélandských mešitách. Vyčíňanie ozbrojených útočníkov si v štvrťmiliónovom východonemeckom meste aj tak vyžiadalo dvoch mŕtvych a dvoch ťažko zranených. Polícia jedného z útočníkov po niekoľkých hodinách dolapila, po ďalšom možnom páchateľovi ďalej pátrala. Zadržaný Nemec bielej pleti je ťažko zranený.

09.10.2019 13:45 , aktualizované: 20:25
Nemecko / Halle / streľba / Foto: ,
Policajné zložky uzavreli oblasť pred synagógou v nemeckom Halle, kde po streľbe prišli o život dve osoby a niekoľko ďalších utrpelo zranenia. 9. október 2019.
debata (75)

Vyšetrovanie streľby v Halle prevzala spolková generálna prokuratúra, ktorá má na starosti teroristické činy. Viaceré nemecké médiá za pravdepodobné pozadie zločinu označili pravicový extrémizmus.

Útok na synagógu sa udial okolo poludnia. Útočníci sa snažili dostať dovnútra budovy aj na priľahlý židovský cintorín vo štvrti Paulus, severne od starého mesta. „Bezpečnostné opatrenia pri vchode odolali útoku. V synagóge bolo v tom čase 70 až 80 ľudí,“ povedal pre Spiegel Online predseda židovskej náboženskej obce v Halle Max Privorotzki. „Cez bezpečnostnú kameru našej synagógy sme videli, ako sa ťažko vyzbrojený páchateľ s oceľovou prilbou snaží rozstrieľať naše dvere,“ dodal. Veriaci, ktorí sa zišli osláviť Jom Kipur, židovský Deň zmierenia, zostali z bezpečnostných dôvodov zamknutí v synagóge takmer päť hodín. Až v podvečer ich polícia vyviedla do bezpečia.

Jedna z obetí prišla o život v blízkosti synagógy. Mladú ženu útočník zastrelil, keď sa pokúšal streľbou otvoriť bránu priľahlého cintorína. Keď sa mu to nepodarilo, hodil cez múr aspoň granát.

Ďalší človek prišiel o život v neďalekej predajni kebabov. Konrad Rösler pre televíziu NTV povedal, že bol práve v tureckom bistre asi 600 metrov od synagógy, keď muž v prilbe a vojenskej uniforme hodil smerom k podniku rýchleho občerstvenia ručný granát. „Granát zasiahol dvere a vybuchol. (Útočník) prinajmenšom raz vystrelili do bistra, muža za mnou to muselo zabiť. Ja som sa schoval na záchode a zamkol som dvere,“ dodal.

Útočníci z miesta činu unikli na aute. Podľa informácií Spiegel Online boli dvaja a po útokoch sa rozdelili. Jeden z nich sa pokúsil utiecť vo vozidle taxislužby, pri ktorého únose zranil taxikára a jeho manželku. Auto s teroristom sa polícii podarilo zadržať na diaľnici. Strieľalo sa aj mimo mesta. Policajná hovorkyňa potvrdila streľbu v obci Landsberg, asi 15 kilometrov od Halle. Či tento incident súvisel s útokom na synagógu však nebolo jasné. Jedného z útočníkov sa podarilo nasnímať na video. Na záberoch vidno, že na prilbe mal pripevnenú kameru, rovnako ako ju mal v marci austrálsky pravicový extrémista Brenton Tarrant, ktorý pri masakrách v dvoch mešitách na Novom Zélande zastrelil 51 ľudí.

Tri mesiace pred streľbou Nemeckom hlboko otriasla vražda miestneho proimigrantského politika Waltera Lübckeho v západonemeckom meste Kassel. Z atentátu je podozrivý známy neonacista. Tento šokujúci zločin vyvolal vášnivé diskusie o tom, či Nemecko reaguje dostatočne energicky na vzrastajúcu hrozbu krajne pravicového extrémizmu.

Spolkový minister vnútra Horst Seehofer minulý mesiac varoval pred rastúcim nebezpečenstvom militantnej krajnej pravice, ktorú označil za „rovnako veľkú hrozbu, akou je radikálny islamizmus“. Podľa Seehofera polícia vlani pri vyšetrovaní zločinov spojených s krajnou pravicou zaistila vyše tisíc zbraní, čo je takmer dvojnásobok oproti predchádzajúce­mu roku.

Teroristický útok včera úplne ochromil život v Halle. Prerušená bola hromadná i železničná doprava. Polícia opakovane vyzývala, aby ľudia nevychádzali von. Na streľbu v Halle reagovali aj ďalšie mestá. Ochranu synagóg sprísnili v Berlíne, vo Frankfurte nad Mohanom, v Drážďanoch i Lipsku.

Výberová chronológia útokov v Nemecku za posledné 3 roky

 • 16. októbra 2016 – Teroristická organizácia Islamský štát (IS) sa prihlásila k smrtiacemu útoku nožom na 16-ročného chlapca v Hamburgu. Páchateľ ho dobodal pod Kennedyho mostom. Do rieky Alster sotil ten istý páchateľ aj 15-ročné dievča, ktoré obeť sprevádzalo.
 • 25. októbra 2016 – Dvadsaťdeväťročný muž, ktorého v krátkom čase zadržali príslušníci policajnej jednotky osobitého určenia, zaútočil v Brémach nožom na chodcov, pričom štyrom spôsobil zranenia, dvom z nich vážne.
 • 29. októbra 2016 – Štyria ľudia utrpeli bodné zrania pri útoku nožom, ku ktorému došlo na stanici metra a prímestských vlakov v centre nemeckého Frankfurtu nad Mohanom. Útok sa stal popoludní vo vnútri stanice metra a prímestských vlakov Hauptwache.
 • 19. decembra 2016 – Pri útoku v Berlíne zahynulo 12 ľudí a vyše 50 utrpelo zranenia. Útočník – Tunisan Anis Amri – vošiel na vianočný trh ukradnutým kamiónom – jeho pôvodného vodiča z Poľska zastrelil. Amri neskôr zahynul v prestrelke s políciou na predmestí Milána.
 • 9. marca 2017 – Hlavná železničná stanica v nemeckom meste Düsseldorf sa stala dejiskom útoku sekerou. Muža podozrivého z činu, pri ktorom došlo k zraneniu viacerých ľudí, sa policajtom podarilo zadržať.
 • 13. júna 2017 – Vážne zranenia utrpela nemecká policajtka počas streľby na železničnej stanici na predmestí Mníchova. Zranených bolo viacero ľudí vrátane podozrivého, ktorého zadržali a vzali do väzby. Identifikovali ho len ako 37-ročného občana Nemecka.
 • 29. júla 2017 – Jedna osoba prišla o život a šesť ďalších utrpelo zranenia po tom, ako muž napadol s kuchynským nožom niekoľko ľudí v supermarkete v Hamburgu, informovala nemecká polícia. Niektorí boli zranení vážne a odviezli ich do nemocnice.
 • 7. apríla 2018 – Štyri životy vyhasli a 30 ďalších ľudí utrpelo zranenia, keď vodič Jens R. trpiaci psychickými problémami narazil do masy ľudí v centre mesta Münster v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. On sám sa stal piatou obeťou a zrejme aj konal so zámerom spáchať samovraždu.
 • 3. júla 2018 – Pracovník bezpečnostnej služby na letisku v nemeckom meste Düsseldorf utrpel ťažké zranenia po tom, čo ho napadol útočník s nožom a bodol ho do hlavy. K útoku došlo v skorých ranných hodinách v príletovej hale letiska. Útočníka sa po krátkom čase na úteku podarilo zadržať, išlo o nemeckého Tunisana s psychickými problémami.
 • 20. júla 2018 – V linkovom autobuse v meste Lübeck na severe Nemecka zaútočil 34-ročný rodák z Iránu nožom na cestujúcich a zranil desať z nich, z toho troch vážne. Vážnejším dôsledkom incidentu zabránil vodič autobusu smerujúceho do Travemünde.
 • 24. júla 2018 – Linkový autobus v severonemeckom prístavnom meste Hamburg sa stal dejiskom útoku nožom. Útočníka, silne podnapitého 61-ročného nemeckého občana, ktorý podľa svedkov pokrikoval pred atakom antisemitské slogany, zadržali policajti. Poškodenú, 63-ročnú ženu, previezli s reznými ranami na tvári do nemocnice.
 • 2. januára 2019 – Nemecké orgány vydali zatykač na 50-ročného muža z mesta Essen, ktorý bol po útokoch autom na viacerých miestach v Porúrí podozrivý z viacnásobného pokusu o vraždu. Motivovala ho nenávisť voči cudzincom. Zranil celkove osem ľudí, pričom jedenému z nich spôsobil ťažké zranenia.
 • 22. júla 2019 – V meste Wächtersbach v spolkovej krajine Hesensko strieľal 55-ročný Nemec z auta na 26-ročného muža z Eritrey, ktorého ťažko zranil. Pri prehliadke domu strelca, ktorý sa neskôr sám zastrelil, našla polícia predmety naznačujúce jeho spojenie s krajne pravicovou extrémistickou scénou.
 • 29. júla 2019 – Vo Frankfurte nad Mohanom sotil osemročného chlapca spolu s jeho matkou z nástupišťa na trať páchateľ eritrejského pôvodu v čase, keď do hlavnej stanice vchádzal vysokorýchlostný vlak ICE. Matka sa dokázala v poslednej chvíli zachrániť, chlapca však vlak zrazil a podľahol smrteľným zraneniam.
 • 1. augusta 2019 – Polícia v Stuttgarte vyšetruje útok so smrteľnými následkami, ktorý sa odohral na jednej z miestnych ulíc a obeť bola pri ňom ubodaná zbraňou opisovanou ako „určitý druh meča“. Blízko miesta činu zadržali 28-ročného občana Sýrie.
 • 17. augusta 2019 – Dve obete na životoch si vyžiadal útok nožom, ktorého dejiskom bola železničná stanica v západonemeckom meste Iserlohn.

© Autorské práva vyhradené

75 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #synagóga #streľba #Halle