Karawí je na slobode: stane sa novým tuniským prezidentom?

Tuniského mediálneho magnáta Nabíla Karawího prepustili v noci na štvrtok z vyšetrovacej väzby. Stalo sa tak štyri dni pred druhým kolom prezidentských volieb, v ktorých Karawí kandiduje proti odborníkovi na ústavné právo a nováčikovi v politike Kajsovi Saídovi.

10.10.2019 12:00 , aktualizované: 17:50
Tunisia Elections Foto:
Tuniský mediálny magnát Nabíl Karawí krátko po svojom prepustení z väzenia Murnákuja, 9. októbra 2019
debata

Karawí však chce, aby sa druhé kolo tuniských prezidentských volieb — naplánované už na túto nedeľu — o týždeň odložilo. Karawí sa takto vyjadril deň po tom, ako ho prepustili z väzenia. Karawí o odklad žiada preto, aby mohol viesť predvolebnú kampaň, bez ktorej by podľa neho nebolo ďalšie hlasovanie „korektné“.

„Občania Tuniska musia pozorne sledovať, porovnávať a vybrať si,“ povedal 56-ročný Karawí novinárom pred centrálou svojej strany Srdce Tuniska, ktorej prioritou je boj s chudobou v krajine a ktorá skončila na druhom mieste v minulotýždňových parlamentných voľbách. Karawí poukázal aj na tento fakt, pričom poznamenal, že jeho strana sa takto umiestnila aj napriek tomu, že bol vo väzení.

Predstaviteľ Karawího štábu označil prepustenie tohto mediálneho magnáta za vynikajúcu správu, lebo „bez neho to bolo ťažké“. Karáwí teraz „chce ísť medzi ľudí, vysvetľovať im svoj program, chce ísť do volieb a vyhrať ich“.

Karawího (56) zatkli 23. augusta pre podozrenie z prania špinavých peňazí a daňových únikov. Odvtedy bol vo väzbe, dosiaľ však odsúdený nebol.

Známy mediálny magnát, ktorý sa stal prakticky okamžite po júnovom ohlásení svojej kandidatúry favoritom predvolebných prieskumov, získal v prvom kole prezidentských volieb z 15. septembra 15,6 percenta hlasov. Skončil tak na druhom mieste za odborníkom na ústavné právo, nováčikom v politike Kajsom Saídom. Toho volilo 18,4 percenta tuniských voličov.

Saída podporuje v prezidentských voľbách umiernená islamistická Strana obrody (an-Nahda), ktorá bude podľa oficiálnych výsledkov parlamentných volieb najväčšou stranou v novom tuniskom parlamente. Strana Srdce Tuniska mediálneho magnáta Karawího skončila na druhom mieste s 38 mandátmi. V parlamente je ešte šesť ďalších strán.

debata chyba
Viac na túto tému: #Tunisko #prepustenie #Nabíl Karawí