„Ak sa sľuby do utorka večera dodržia, otázka bezpečnostnej zóny bude vyriešená. Ak dodržané nebudú, tak operácia… začne v (prvú) minútu po uplynutí 120 hodín,“ povedal Erdogan novinárom v Istanbule.
Dohoda o prímerí bola ohlásená po štvrtkovom stretnutí amerického viceprezidenta Mikea Pencea s tureckým prezidentom Erdoganom v Ankare. Turecko sa ňou zaviazalo prerušiť svoju vojenskú operáciu na severe Sýrie, aby umožnilo kurdským silám stiahnuť sa v priebehu 120 hodín z oblasti tzv. bezpečnostnej zóny.
Ak bude odsun, ktorý sa podľa Penceovho vyjadrenia zo štvrtkového večera už začal, zavŕšený, turecká operácia bude ukončená.
„Zaviazali sme sa s Tureckom, že budeme spolupracovať s členmi YPG na tom, aby sa uskutočnilo ich organizované stiahnutie v priebehu najbližších 120 hodín,“ vyhlásil Pence v Ankare s tým, že proces sťahovania kurdských jednotiek „sa doslova už začal“.
Šéf tureckej diplomacie ďalej uviedol, že jednotky YPG musia na základe dohody zničiť všetky svoje pohraničné opevnenia. Americký prezident ešte pred oficiálnym vystúpením Pencea napísal na Twitteri: „Skvelé správy z Turecka. Milióny životov budú zachránené!“.
Šéf Bieleho domu neskôr na tej istej platforme vyhlásil, že „dohoda by ešte pred troma dňami nebola za žiadnych okolností možná“, pričom na jej uzavretie bolo podľa jeho slov treba „trocha tvrdej lásky“.
Prameň mieru
Turecko spustilo 9. októbra v Sýrii ofenzívu proti Kurdom – s deklarovaným cieľom vyčistiť oblasť pri turecko-sýrskej hranici od „teroristov“ a vytvoriť „bezpečnú zónu“ pre návrat sýrskych utečencov.
Ankara k ofenzíve pristúpila po tom, ako Kurdi minulý týždeň náhle prišli o podporu Washingtonu po tom, ako prezident Spojených štátov Donald Trump stiahol zo severu Sýrie takmer všetky americké sily. Následne Kurdi podpísali Ruskom sprostredkovanú dohodu so sýrskym prezidentom Asadom.