Čavušoglu varoval Kurdov, aby sa stiahli z pohraničia do dohodnutého termínu

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v pondelok opätovne varoval pred obnovením tureckej ofenzívy na severe Sýrie za predpokladu, že sa miestne kurdské sily nestiahnu z tureckých hraníc do utorka večera, tak ako to vyplýva z Američanmi sprostredkovaného prímeria. Informovala o tom agentúra AP.

21.10.2019 11:36
Mevlüt Čavušoglu Foto: ,
Turecký minister zahraničia Mevlüt Čavušoglu.
debata (2)

„Ak sa nestiahnu, naša operácia bude obnovená,“ povedal šéf tureckej diplomacie na margo kurdských síl na severe Sýrie.

Čavušoglu zároveň Kurdov obvinil z 30 narušení štyri dni platného prímeria, počas ktorého prišiel o život aj jeden turecký vojak, pričom zdôraznil, že Ankara na všetky útoky odpovedala.

Turecký minister však dodal, že kurdskí bojovníci vo všeobecnosti dodržiavajú podmienky prímeria a sťahujú sa z Tureckom ovládaných oblastí.

Ankara chce, aby sa sily sýrskych Kurdov stiahli z oblasti pozdĺž tureckých hraníc do hĺbky 30 kilometrov, kam plánuje zo svojho územia presídliť časť sýrskych utečencov.

Turecko spustilo svoju ofenzívu na severovýchode Sýrie 9. októbra – po tom, čo sýrski Kurdi odsunom amerických jednotiek z tejto oblasti prišli o podporu Washingtonu. Kurdi následne podpísali so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom dohodu, ktorú sprostredkovala Moskva.

Vo štvrtok večer začalo na severe Sýrie platiť prímerie, ktoré vzišlo zo stretnutia amerického viceprezidenta Mika Pencea s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Turecko sa v tejto dohode zaviazalo prerušiť svoju vojenskú operáciu na severe Sýrie, aby umožnilo kurdským silám stiahnuť sa v priebehu 120 hodín (piatich dní) z oblasti tzv. bezpečnostnej zóny. Keď bude tento odsun zavŕšený, má byť turecká operácia ukončená.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Turecko #vojna v Sýrii #prameň mieru