Za upálenie tínedžerky odsúdili v Bangladéši na smrť 16 ľudí

24.10.2019 10:42
Bangladéš, trest smrti
Obvinených z vraždy priviezli na súd v policajnom aute. Autor: ,

V prípade šokujúcej vraždy tínedžerky z Bangladéša, ktorú upálili zaživa za nahlásenie sexuálneho obťažovania, udelil súd 16 osobám trest smrti za vraždu.

Devätnásťročnú Nusrat Džahan Rafiovú poliali horľavinou a podpálili 6. apríla na streche islamskej školy v malom meste Feni, asi 160 kilometrov od Dháky. Medzi obvinenými bol riaditeľ školy, ktorého sa trestné oznámenie týkalo, ako aj najmenej dvaja spolužiaci.

Polícia uviedla, že vraždu nariadil z väzby riaditeľ školy. Študentku nechal vylákať na strechu školy, kde ju obkolesili štyria alebo piati ľudia v burkách. Keďže trvala na tom, že oznámenie nestiahne, podpálili ju. Chceli pritom, aby to vyzeralo ako samovražda. Avšak Rafiová, ktorá utrpela popáleniny na 80 percentách tela, ešte dokázala o udalostiach vypovedať, než ťažkým zraneniam o štyri dni neskôr podľahla.

Prípad vyvolal v Bangladéši i vo svete veľké pobúrenie a upriamil pozornosť na sexuálne obťažovanie žien v tejto ázijskej krajine. Viedol tiež k sérii protestov požadujúcich spravodlivosť, po čom nasledoval jeden z najrýchlejších procesov, aké štát zažil. Prokurátor Háfiz Ahmed novinárom vo štvrtok povedal, že „trestu za vraždu v Bangladéši nikto neunikne“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#upálenie #trest smrti #sexuálne obťažovanie #Banhladéš
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku