Čína sa hnevá. Sacharovovu cenu dostal Ujgur

, , , 24.10.2019 12:40, aktualizované: 16:55

Dostal prestížnu cenu, ale správa o tom sa k nemu tak skoro nedostane. Sacharovovu cenu za slobodu myslenia získal tento rok ujgurský akademik Ilham Tohti, ktorý je väznený na samotke v Číne.

Ilham Tohti
Ilham Tohti Autor: SITA/AP, Andy Wong

Cenu, ktorú udeľuje Európsky parlament, dostal za snahu o posilnenie dialógu medzi Číňanmi a prevažne moslimskou ujgurskou menšinou, ktorá žije v provincii Sin-ťiang. „Európsky parlament vyzýva čínske úrady, aby ho okamžite prepustili,“ vyhlásil šéf europarlamentu David Sassoli po oznámení mena laureáta ceny.

Čínu rozhodnutie europoslancov nahnevalo. „Nevieme, akú cenu spomínate. Vieme, že Ilham je zločinec, ktorý bol odsúsedný čínskym súdom v súlade so zákonom,“ reagovalo čínske ministerstvo zahraničných vec pre agentúru Reuters.

Samotný Tohti sa o cene zrejme tak ľahko nedozvie. „Od uväznenia v roku 2014 je na samotke a najmenej dva roky mu odopierajú návštevy. Ani jeho rodina ho od roku 2017 nevidela,“ povedal britský europoslanec za liberálov Phil Bennion.

Umiernený hlas

Ekonóm a politický aktivista Tohti, ktorý má dnes 50 rokov, pôsobil ako profesor ekonómie na pekinskej univerzite Min-cu, ktorá sa špecializuje na etnické menšiny. Otvorene kritizoval reštriktívnu politiku čínskej vlády v provincii Sin-ťiang, kde žije ujgurská menšina. Na rozdiel od niektorých svojich radikálnejších krajanov nezávislosť provincie nikdy nežiadal a medzi Ujgurmi bol považovaný za umiernený hlas.

Napriek tomu bol pred piatimi rokmi uznaný vinným zo separatizmu a odsúdený na doživotie. Podľa prokuratúry mal na svojich webových stránkach podnecovať k etnickej nenávisti a presadzovať ukončenie čínskej nadvlády nad provinciou Sin-ťiang. Hrozil mu trest smrti. Tohti v procese zdôrazňoval, že webové stránky založil na propagáciu dialógu medzi ujgurskými a čínskymi akademikmi a že vždy verejne vystupoval proti násiliu.

Strategická oblasť

Ujgurská autonómna oblasť Sin-ťiang tvorí približne šestinu rozlohy Číny. Je najväčšou, hoci riedko osídlenou, čínskou provinciou. Ujguri dlhodobo upozorňujú na útlak zo strany Pekingu. Peking pritom odmieta obvinenia zo zlého zaobchádzania a popiera masové internácie, tvrdí, že sa snaží skoncovať s extrémizmom a násilím prostredníctvom vzdelania. Nepokoje v oblasti, ktoré Peking prisudzuje islamistom usilujúcim sa o vytvorenie samostatného štátu s názvom Východný Turkestan, si za uplynulé roky vyžiadali stovky obetí. Pre čínsku vládu má táto provincia strategický význam – je bohatá na prírodné zdroje a leží na hraniciach s Indiou, Pakistanom, Afganistanom, Ruskom a ďalšími stredoázijskými štátmi.

Tohti bol na Sacharovovu cenu navrhnutý už pred troma rokmi. Nedávno dostal od Rady Európy aj Cenu Václava Havla. Udelenie Sacharovovej ceny Tohtiho dcéra privítala ako gesto uznania „utrpenia, ktorým prechádzajú Ujguri“. „Každý deň sa zobúdzam s obavou o moju rodinu v Číne a, samozrejme, bojím sa,“ povedala Jewher Ilhamová, ktorá žije v Spojených štátoch. „Keď môj otec prvý raz začal hovoriť za Ujgurov, vedel, že môže skončiť vo väzení. Ale rozhodol sa prijať tento boj a pokračovať pre dobro ľudí,“ dodala pre Deutsche Welle.

Europarlament udeľuje cenu pomenovanú po poprednom sovietskom disidentovi Andrejovi Sacharovovi každoročne od roku 1988. S cenou je spojená odmena 50-tisíc eur. Okrem Tohtiho boli tento rok na Sacharovovu cenu nominovaní traja brazílski aktivisti za snahu o záchranu dažďových pralesov a práva menšín a tiež pätica kenských študentiek, ktoré vyvinuli mobilnú aplikáciu pre obete ženskej obriezky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ujguri #Sacharovova cena
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku