V Colorade zneužili desiatky kňazov najmenej 166 detí

24.10.2019 17:46
Colorado USA kňaz zneužívanie Aquila
Na snímke denverský arcibiskup Samuel J. Aquila, ktorý údajne sexuálne napadol štyri deti. Autor: ,

Desiatky katolíckych kňazov zneužilo v americkom štáte Colorado od roku 1950 najmenej 166 detí. V stredu o tom informoval generálny prokurátor Phil Weiser, ktorého kancelária pracovala na vyšetrovaní s troma diecézami.

Niekdajší americký prokurátor Bob Troyer sedem mesiacov skúmal zložky viac ako 500 kňazov, rozprával sa so svedkami, obeťami, kňazmi a vládnymi predstaviteľmi. Zistil, že väčšina prípadov sa stala v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Posledné obvinenie sa objavilo v roku 1998 a bolo namierené voči kňazovi z Denveru, ktorý sexuálne napadol štyri deti. Denverský arcibiskup Samuel J. Aquila sa verejne ospravedlnil obetiam a vyhlásil, že ak sa s ním chcú stretnúť, jeho dvere sú otvorené. „Viem, že žiadne slová nedokážu obete zbaviť ich bolesti,“ dodal.

V 263-stranovej správe sa napríklad uvádza, že kňaz Harold Robert White za 21 rokov zneužil najmenej 63 detí. Duchovný od roku 1960 do roku 1993, keď ho zbavili kňazstva, slúžil v šiestich farnostiach. „Keď sexuálne zneužil toľko detí, že vo farnosti hrozilo prepuknutie škandálu, Denverská arcidiecéza ho preložila ďaleko od tejto farnosti, kde Whitea nepoznali,“ napísali v správe. White zomrel v roku 2006 bez riadneho vyšetrenia obvinení.

Phil Weiser vyhlásil, že žiaden z prípadov polícia nebude vyšetrovať, keďže uplynula premlčacia lehota. Zástupcovia úradov a cirkvi takisto ohlásili založenie fondu na kompenzáciu obetí kňazov.

#USA #sexuálne zneužívanie detí #kňazi #Colorado #cirkev
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku