Súd v USA nariadil vydať výboru snemovne celú Muellerovu správu

Federálny súd vo Washingtone v piatok nariadil americkému ministerstvu spravodlivosti vydať Snemovni reprezentantov do 30. októbra neredigovanou správu osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera. Informovala o tom agentúra Reuters.

25.10.2019 11:39 , aktualizované: 22:58
robert mueller Foto: ,
Robert Mueller
debata (8)

Muellerovu správu, ktorá zhŕňa vyšetrovanie ruského vplyvu na prezidentské voľby s dôrazom na pozadie kampane súčasného prezidenta Donalda Trumpa, zverejnilo v polovici apríla ministerstvo spravodlivosti s rozsiahlymi začiernenými pasážami.

Ministerstvo doteraz odmietalo Kongresu neupravenú verziu správy poskytnúť a zdôvodňovalo to tým, že časť takmer 500-stránkového dokumentu je začiernená kvôli neukončenému vyšetrovaniu, prípadne kvôli ochrane ľudí, ktorí s kauzou nemajú nič spoločné. Sudkyňa Beryl Howell však konštatovala, že potreba justičného výboru snemovne získať neupravenú verziu prevyšuje ďalšie utajovanie dokumentu.

Americké ministerstvo spravodlivosti začalo v piatok skúmať zdroje, ktoré použil špeciálny prokurátor Robert Mueller pri vyšetrovaní údajnej predvolebnej kolaborácie prezidenta USA Donalda Trumpa s Ruskom. Informovala o tom stanica BBC.

Administratívne preskúmanie jeho vyšetrovania sa začalo už v máji, ale spustenie kriminálneho vyšetrovania znamená, že vyšetrovatelia teraz môžu vydať dokumenty či predvolania na svedecké výpovede.

Trump dlhodobo označuje Muellerovo vyšetrovanie za „hon na čarodejnice“. Vyšetrovanie Trumpovej predvolebnej činnosti z roku 2016 však neodhalilo nijaké trestné spolčenie sa jeho kampane s Moskvou, ale prezidenta ani neočistilo z bránenia výkonu spravodlivosti.

Na administratívne preskúmanie dohliada minister spravodlivosti William Barr a vedie ho federálny prokurátor John Durham. Jeho úlohou je určiť, či bolo získanie tajných informácií o Trumpovej kampani z roku 2016 zákonné.

Barr v apríli kongresmanom povedal, že je presvedčený o tom, že v súvislosti s Trumpovou kampaňou „došlo k špionáži“. „Otázkou je, či bola vykonaná adekvátne,“ uviedol. Kritici obviňujú Barra zo spustenia administratívneho preskúmania viac v záujme samotného prezidenta než v záujme spravodlivosti, píše BBC. Trump v danom čase povedal, že Barrovi nenariadil spustenie administratívneho preskúmania.

Muellerova 448-stranová správa nevyvodzuje záver, že došlo k trestnému prepojeniu medzi Moskvou a Trumpovou predvolebnou kampaňou so zámerom ovplyvniť americké prezidentské voľby v roku 2016. Správa však obsahuje podobnosti o desiatich prípadoch, keď sa Trump mohol dopustiť pokusu o marenie vyšetrovania.

V Muellerovej správe sa uvádza, že zasahovanie Ruska do volieb malo podobu rozsiahlej kampane na sociálnych médiách a hackerských útokov na servery Demokratickej strany, pričom tieto útoky údajne vykonala ruská vojenská spravodajská služba.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Donald Trump #Robert Mueller