Oblasť pri Los Angeles musí pre požiare opustiť 50 000 obyvateľov

25.10.2019 20:30
kalifornia požiar Sonoma dom plameň
V okrese Sonoma úrady nasadili vyše 1 300 hasičov, ktorým ale prácu komplikuje vietor s rýchlosťou až 110 kilometrov za hodinu. Autor: ,

Úrady v americkom štáte Kalifornia kvôli lesným požiarom nariadili evakuáciu asi 50 000 ľudí, horí predovšetkým v okolí Los Angeles a tiež na severe vo vinárskej oblasti. Úrady evidujú deväť požiarov, ktoré sa kvôli silnému vetru nedarí uhasiť. Plamene doteraz pohltili vyše 120 štvorcových kilometrov.

Suché a teplé počasie so silným víchrom je pre vznik a šírenie požiarov porastu kritické, v regiónoch, ktoré sú bezprostredne ohrozené žije okolo 25 miliónov ľudí, čo je viac ako polovica štyridsaťmiliónovej Kalifornie.

Niekoľko domov zhorelo po tom, čo sa oheň kvôli silnému vetru prehnal suchou vegetáciou na okraji mesta Santa Clarita v Los Angeles. Z husto obývanej oblasti bolo pred živlom presunutých do bezpečia na 50 000 ľudí. Nárazy vetra miestami dosahujú rýchlosti cez 65 kilometrov za hodinu a dym z požiarov je vidieť na kilometre ďaleko.

S plameňmi, ktoré tu zničili oblasť o rozlohe vyše dvadsať kilometrov štvorcových, bojuje 500 hasičov, ktorí si vyžiadali pomoc zo vzduchu po tom, čo oheň začal zostupovať z okolitých vrcholkov smerom k domom.

„Oheň sa často dostal blízko, ale nikdy nie toľko,“ povedala pred evakuáciou denníku Los Angeles Times miestna obyvateľka Marcia Armijoová. „Nemám tušenie, či môj dom zhorí, alebo nie,“ dodala.

Ďaľší požiar trápi okolie San Bernardina, ktoré leží tiež neďaleko Los Angeles. Kvôli vyčíňaniu živlu tu bolo nutné uzavrieť jednu z kľúčových ciest.

Požiar ohrozuje tiež vinársky okres Sonoma a predovšetkým mestečko Geyserville v severnej Kalifornii, kde žije 900 ľudí a ktoré je obľúbeným turistickým cieľom v miestnej vinárskej oblasti. Podľa agentúry AP už v Geyserville, ktoré obyvatelia museli opustiť, zhorelo 49 budov.

V okrese Sonoma úrady nasadili vyše 1 300 hasičov, ktorým ale prácu komplikuje vietor s rýchlosťou až 110 kilometrov za hodinu. Podľa CNN majú hasiči pod kontrolou zhruba päť percent požiaru, ktorý zničil na 90 kilometrov štvorcových.

Príčinu požiaru na severe Kalifornie úrady oficiálne neoznámili. Miestna energetická spoločnosť uviedla, že oheň mohol prepuknúť kvôli poruche na stožiare elektrického vedenia.

Kvôli nebezpečným podmienkam, ktoré nahrávajú vzniku požiarov po skrate, rozvodné závody z preventívnych dôvodov odpájajú spotrebiteľov od elektriny. Napríklad na juhu Kalifornie spoločnosť SCE odpojila cez 21 000 odberných miest, odpojenie ďalších 386 000 zvažuje. Zhruba 30 000 domácností je bez prúdu tiež v Sonome na severe.

Doteraz nie sú hlásené žiadne zranenia. Panujú však obavy, že sa budú opakovať ničivé požiare v severnej Kalifornii, ktoré v roku 2017 usmrtili 44 ľudí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #požiar #Los Angeles #Kalifornia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku