Protestujúci v Čile sa pokúsili dostať do areálu parlamentu

Protestujúci v juhoamerickom štáte Čile sa v piatok pokúsili dostať na pozemok čilského Národného kongresu sídliaceho v prístavnom meste Valparaíso. Tento incident si vyžiadal evakuáciu budovy parlamentu. Polícia na stovky demonštrantov použila slzotvorný plyn, informovala agentúra AP.

26.10.2019 10:08 , aktualizované: 19:03
Čile Foto: ,
Demonštrácia v čilskom meste Concepcion, 25. október 2019
debata (9)

Demonštrácia prebiehala aj v čilskom hlavnom meste Santiago. Podľa starostky tejto metropoly Karly Rubilarovej mala pokojný priebeh a zúčastnilo sa na nej približne milión ľudí. Tí žiadali ekonomické reformy a odstúpenie prezidenta Sebastiána Piňeru.

Protestujúci podľa agentúry AFP niesli národné vlajky aj vlajky domorodého obyvateľstva a spievali známe odbojové piesne z obdobia diktatúry Augusta Pinocheta (1974 – 1990). V okolí Santiaga sa konali zároveň aj protesty vodičov kamiónov a šoférov spojov verejnej dopravy. K ich protestu sa pridalo i niekoľko ľudí v autách a na motocykloch, ktorí žiadali zrušenie súkromných diaľničných poplatkov.

Piňera oznámil reorganizáciu vlády

Čilský prezident Sebastián Piňera v sobotu oznámil reorganizáciu vlády. Stalo sa tak deň potom, čo sa vydalo do ulíc demonštrovať viac ako milión ľudí.

„Požiadal som všetkých ministrov, aby rezignovali, aby sa vytvorila nová vláda a boli sme schopní reagovať na nové požiadavky,“ uviedol Piňera v prejave k národu. Dodal, že výnimočný stav by mohol byť zrušený v nedeľu, ak to „okolnosti dovolia“.

Piňera, ktorého administratíva už týždeň čelí masovým protestom, už skôr povedal, že „si vypočul posolstvo“ z piatkovej demonštrácie, ktorá bola doposiaľ zrejme najväčšou v dejinách krajiny.

„Všetci sme si vypočuli to posolstvo. Všetci sme sa zmenili. Zjednotení a s božou pomocou sa vydáme na cestu k Čile, ktoré bude lepšie pre všetkých,“ povedal prezident. Ako poznamenala agentúra DPA, konkrétne opatrenia však neuviedol.

Pozadie protestov

Násilné protesty, ktoré si doteraz vyžiadali už 19 obetí, pôvodne vypukli minulý piatok proti prudkému zvýšeniu cien cestovných lístkov v metre, pričom demonštranti poškodili viacero jeho staníc, podpálili niekoľko autobusov a porozbíjali svetelnú signalizáciu na cestách. Okrem toho dav vyplienil a vypálil aj viacero nákupných stredísk.

Prezident Sebastián Piňera síce o deň nato v sobotu oznámil zastavenie plánovaného zvýšenia cien cestových lístkov, avšak protestujúci sa naďalej búria proti nerovnosti, nízkym platom, slabým dôchodkom, nedostatku možností na vzdelávanie či proti korupcii.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #Čile #demonštrácia