Nový požiar vypukol v južnej Kalifornii neďaleko Reaganovej knižnice

Nový mohutný lesný požiar rozdúchavaný nárazovým vetrom vypukol v stredu v južnej Kalifornii, v dôsledku čoho museli evakuovať Prezidentskú knižnicu Ronalda Reagana a okolité domy.

30.10.2019 17:36
debata (6)

Požiar vypukol pred svitaním v oblasti Simi Valley severne od Los Angeles, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľov okresu Ventura. Tí na Twitteri bez ďalších podrobností uviedli, že požiar je veľký a horí medzi mestami Simi Valley a Moorpark. Zatiaľ nie je známe, koľko ľudí museli v oblasti evakuovať.

Vo vinárskej oblasti severne od San Francisca hasiči hlásili čiastočné úspechy v boji s plameňmi na ploche 310 štvorcových kilometrov v okrese Sonoma, keď sa im podarilo dostať požiar z 30 percent pod kontrolu.

Tento požiar zničil najmenej 206 budov vrátane 94 domov a ohrozuje ďalších 90-tisíc – prevažne domov. Pre viac ako 150-tisíc osôb platia príkazy na evakuáciu.

Rýchlosť vetra dosiahla severne od Sanfranciského zálivu 112 kilometrov za hodinu, ale v stredu ráno začal slabnúť. Podľa meteorológov však riziko požiarov pretrváva vzhľadom na veterné počasie a suchý vzduch.

V južnej Kalifornii, kde sa hasiči snažili zvládnuť lesný požiar v celebritami obývaných kopcoch Los Angeles, dosahovala rýchlosť vetra v niektorých oblastiach pred úsvitom 80 kilometrov za hodinu. Pre približne 9 000 ľudí vrátane basketbalistu LeBrona Jamesa či herca a bývalého guvernéra štátu Kalifornia Arnolda Schwarzeneggera platia príkazy na evakuáciu.

Lesné požiare, ktoré si vyžiadali rozsiahle evakuácie a zastavenie dodávok elektrickej energie, sužujú Kaliforniu od minulého týždňa. Súčasný kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil v nedeľu v štáte mimoriadny stav.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Kalifornia #lesný požiar