Protivládne protesty v Iraku naberajú na sile

30.10.2019 19:11

Protesty v Iraku naberajú na sile po tom, ako sa desaťtisíce demonštrantov zhromaždili na Námestí oslobodenia (Mídán at-Tahrír) v Bagdade a v prevažne šiitských centrálnych a južných oblastiach tejto nepokojnej blízkovýchodnej krajiny, napísala v stredu agentúra AP.

Predstavitelia bezpečnostných zložiek a zdravotníckych zariadení uviedli, že viac ako 60 ľudí utrpelo v stredu zranenia, keď poriadkové sily vypálili konzervy so slzotvorným plynom do davu demonštrantov na námestí Oslobodenia, ktoré sa stalo epicentrom protestov.

Protestné hnutie proti znižujúcej sa životnej úrovni, vysokej nezamestnanosti a korupcii posilnili podporovatelia vplyvného šiitského duchovného Muktadu as-Sadra, ktorý vyzval vládu na odstúpenie. Pripojili sa k nemu aj študenti vysokých škôl.

Účastníci protivládnych protestov, ktoré sa vo viacerých irackých mestách obnovili minulý piatok, požadujú odstúpenie irackej vlády, rozpustenie parlamentu a vypísanie predčasných volieb. Bezpečnostné zložky rozháňajú zhromaždené davy slzotvorným plynom, horúcou vodou, zábleskovými granátmi či obuškami.

Násilnosti si od začiatku októbra vyžiadali už 240 obetí na životoch.

#protivládne protesty #Irak
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku