Talianska mafia na vzostupe?

Talianska mafia je stále nebezpečná a svoje pole pôsobnosti rozširuje do ďalších a ďalších odvetví, uviedla talianska ministerka vnútra Luciana Lamorgeseová, podľa ktorej sa organizovaný zločin stiahol v posledných rokoch do ústrania len zdanlivo. Ministerka najnovšie poznatky o stave mafie predstavila na zasadnutí komisie proti organizovanému zločinu v talianskom parlamente.

31.10.2019 09:44
debata (7)

„Zločinecké organizácie sú čím ďalej tým sofistikovanejšie, darí sa im nabúrať sa do významných hospodárskych odvetví, kde perú ilegálne získané peniaze,“ citoval Lamorgeseovú denník The Guardian. „Mafia stále zaťažuje naše inštitúcie a ekonomický systém,“ dodala ministerka.

Podľa Lamorgeseovej, ktorá úrad ministerstva vnútra zastáva od začiatku septembra, zostáva najmocnejšou organizáciou v krajine kalábrijská 'Ndrangheta. Zločineckú sieť tvoria stovky rodinných gangov, ktorým sa posledné desaťročie podarilo získať vplyv aj na bohatom talianskom severe a po celom svete. O jej pôsobení na Slovensku písal vo svojom článku aj zavraždený slovenský investigatívny novinár Ján Kuciak.

Podľa štúdie uverejnenej v roku 2013 výskumným centrom Demoskopia si ‚Ndrangheta ročne zarobí viac než najväčšia nemecká banka Deutsche Bank a americký reťazec McDonald‘ dohromady – jej obrat predstavuje vyše 53 miliárd eur.

Kalábrijská mafia je údajne ešte viac utajená a obávaná než sicílska Cosa Nostra, ktorá sa sa musí vysporiadať s viacerými problémami od roku 2017. Vtedy vo väzení zomrel jej najvyššie postavený člen, boss bossov Salvatore „Toto“ Riina, zatknutý bol o rok neskôr aj jeho nasledovník. Tento rok talianska polícia v Palerme zatkla sedem osôb z najvyšších kruhov mafie.

To však podľa ministerky neznamená, že je Cosa Nostra mimo hru. „Je stále dynamickou a nebezpečnou organizáciou, i keď jej štát zasadil ťažké rany a postavil pred spravodlivosť niektorých z jej najvyššie postavených členov,“ uviedla Lamorgeseová. Ministerka zdôraznila, že boj proti mafii zostáva pre vládu premiéra Giuseppa Conteho prioritou. Podľa nej od začiatku roka úrady zhabali majetok mafie v hodnote troch miliárd eur, vrátane pozemkov, podnikov či nábytku.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #talianska mafia #Luciana Lamorgeseová