Salvádor vyhostil venezuelských diplomatov verných prezidentovi Madurovi

03.11.2019 18:54
venezuela vlajka
Venezuelská vlajka na proteste proti tamojšiemu prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Autor:

Vláda stredoamerického štátu Salvádor vyhostila venezuelských diplomatov verných tamojšiemu prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Zároveň uznala za dočasného prezidenta Venezuely opozičného lídra Juana Guaidóa, informovala v nedeľu agentúra AP.

Juana Guaidóa už za legitímneho lídra Venezuely uznali Spojené štáty a ďalších vyše 50 krajín sveta. Na strane Madura stoja Rusko, Čína a Kuba.

Salvádorská vláda dala v sobotu venezuelským promadurovským diplomatom 48 hodín na opustenie krajiny. Kancelária salvádorského prezidenta Nayiba Bukeleho súčasne zdôraznila, že vo Venezuele je potrebné uskutočniť slobodné voľby s cieľom ukončiť tamojšiu dlhodobú politickú a humanitárnu krízu. Bukele sa stal salvádorským prezidentom v júni tohto roku a zmenu postoja voči Venezuele avizoval ešte pred svojím zvolením.

V januári tohto roka sa vodca venezuelskej opozície Juan Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny. Obvinil pritom Madura, že svoje znovuzvolenie do úradu dosiahol len za pomoci manipulácií. Podľa Madura chce Guaidó uskutočniť štátny prevrat za pomoci Washingtonu.

Napriek podpore USA a väčšiny krajín Južnej Ameriky sa Guaidóovi stále nepodarilo reálne prevziať moc vo Venezuele. Madura totiž stále podporuje venezuelská armáda a svojich vojenských expertov mu na pomoc vyslalo aj Rusko. Jediným voleným orgánom, ktorý ovláda venezuelská opozícia, je parlament.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Venezuela #Salvádor #Nicolas Maduro #Juan Guaidó
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku