Juncker a Sassoli zdôraznili historický význam pádu Berlínskeho múru

08.11.2019 15:37
juncker
Jean-Claude Juncker Autor:

Historický význam pádu Berlínskeho múru z novembra 1989 ocenili v piatok predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskeho parlamentu David Sassoli.

Juncker v správe pre médiá pripomenul, že keď ľudia z východného Nemecka na jeseň 1989 vyšli do ulíc, riskovali svoju vlastnú slobodu v snahe dosiahnuť slobodu pre všetkých.

„Ich odvaha strhla múry, ich jednota inšpirovala Európu a svet a ich pokojná revolúcia navždy zmenila priebeh histórie. Títo ľudia uzdravili európsky kontinent rozdelený vojnou a zmierili dejiny Európy s jej geografiou,“ komentoval šéf eurokomisie.

Dodal, že aj vďaka tým, ktorí mali odvahu strhnúť múr, celá jedna generácia mladých Európanov mohla zažiť obdobie mieru a slobody. Úlohou dnešných európskych politikov je podľa neho brániť slobodnú a demokratickú spoločnosť.

Juncker zdôraznil, že pre neho majú udalosti spred 30 rokov aj osobný rozmer: 9. novembra 1989 sa totiž po troch týždňoch prebral z kómy, do ktorej upadol po vážnej dopravnej nehode. V deň, keď sa prebral, televízne stanice vysielali zábery zachytávajúce pád Berlínskeho múru.

Predseda Európskeho parlamentu vyjadril presvedčenie, že pád Berlínskeho múru je zakladajúcim momentom súčasnej Európy, ktorý viedol k jej posilneniu.

„Pred tridsiatimi rokmi bola Európa znovu zjednotená a zmierená – fyzicky, ale aj politicky – okolo myšlienok demokracie a slobody,“ uviedol Sassoli.

„Pád múru predstavoval koniec nočnej mory pre milióny Európanov, ktorí boli pri hľadaní spravodlivosti a túžby po slobode odsunutí na okraj spoločnosti, potrestaní alebo dokonca zabití,“ uviedol a dodal, že dnešné generácie nesmú na túto lekciu zabudnúť. „Musíme si pamätať na berlínsku mládež a mať rovnakú odvahu pokračovať v ničení múrov a predsudkov, poraziť nacionalizmus a pracovať pre Európu založenú na solidarite,“ vyhlásil šéf EP.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Berlínsky múr #Jean-Claude Juncker
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku