Irán začal výstavbu druhého reaktora v jadrovej elektrárni Búšehr

10.11.2019 15:15

Irán začal s výstavbou nového reaktora vo svojej jadrovej elektrárni v prístavnom meste Búšehr na pobreží Perzského zálivu. Oznámili to v nedeľu štátne médiá, informujú agentúry AP a DPA.

Štátna televízia priniesla správu, že v zariadení spustili za prítomnosti novinárov výstavbu základov novej budovy. Šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu a viceprezident Alí Akbar Sálehí podľa agentúry Fars uviedol, že nový reaktor s výkonom 1000 megawattov bude hotový do roku 2023. Hneď nato chce Irán začať výstavbu tretieho reaktora, ktorý by mali uviesť do prevádzky v roku 2025.

Jadrová elektráreň Búšehr slúži na civilné účely. Jej prvý reaktor spustili v roku 2011 s pomocou Ruska, ktoré sa rovnako podieľa na výstavbe druhého, aj keď podľa Sálehího projekt zabezpečujú z 90 percent domáci experti.

Táto elektráreň využíva urán obohatený na 4,5 percenta, ktorý Irán produkuje v rozpore s tzv. jadrovou dohodou s veľmocami z roku 2015, píše AP. Teherán tento rok pozastavil plnenie viacerých záväzkov z tejto dohody po tom, ako od nej USA vlani jednostranne odstúpili a znova uvalili na islamskú republiku tvrdé sankcie. Zvyšuje takto tlak na zvyšných signatárov snažiacich sa dohodu zachrániť, aby našli spôsob, ako obísť americké sankcie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#medzinárodná jadrová dohoda #Irán
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku