Polícia v Hongkongu zasahovala proti demonštrantom v štvrti Nové teritóriá

Polícia v hongkonskej oblasti Nové teritóriá použila v nedeľu slzotvorný plyn na rozohnanie protivládnych zhromaždení, ktoré v meste pokračovali už 24. víkend po sebe, informovala agentúra Reuters.

10.11.2019 15:24
Hongkong protest polícia demonštrácia Foto: ,
Demonštrant odkopáva slzotvorný granát počas potýčok s políciou pred nákupným centrom v Hongkongu v nedeľu 10. novembra 2019.
debata (9)

Bezpečnostné zložky zasiahli po tom po tom, ako aktivisti v čiernom oblečení zablokovali cestné komunikácie a dopustili sa výtržností v nákupných strediskách. Demonštranti spustošili vlakovú stanicu v štvrti Ša-tchin v oblasti Nové teritóriá a zničili reštauráciu, ktorú považovali sa pročínsku.

Tisícky ľudí sa v sobotu zhromaždili na tichom zhromaždení po tom, ako 22-ročný študent v piatok podľahol zraneniam, ktoré utrpel počas protestov pri páde z viacposchodovej budovy. Mnoho návštevníkov zhromaždenia sa podľa Reuters dožadovalo pomsty. Demonštranti polícii vyčítajú, že je za pád študenta zodpovedná. Tá však akékoľvek obvinenia odmieta.

Polícia od piatku vzniesla obvinenia najmenej proti siedmim hongkonským zákonodarcom, ktorí sa majú v pondelok postaviť pred súd.

Jeden zo zadržaných zákonodarcov povedal, že ide o výsledok „politického trestného stíhania a súdnych zásahov“ zo strany líderky Hongkongu Carrie Lamovej.

Ďalší zákonodarcovia uviedli, že polícia a pročínski aktivisti sa snažia vystupňovať hnev obyvateľov Hongkongu s cieľom dosiahnuť odklad alebo zrušenie komunálnych volieb. Tie sú naplánované na 24. novembra.

Masové protesty v Hongkongu vypukli 9. júna. Demonštranti pôvodne žiadali správkyňu Lamovú, aby jej vláda stiahla sporný návrh zákona o extradíciách. Vláda tak oficiálne urobila 23. októbra.

Hongkončania však protestujú aj proti zasahovaniu Číny do osobitného štatútu Hongkongu, ktorý sa riadi heslom „jedna krajina, dva systémy“, a požadujú demokratické reformy a ďalšie ústupky.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #protesty v Hongkongu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy