V štáte Nový Južný Wales vyhlásili pre požiare stav núdze

11.11.2019 09:03

Austrálsky štát Nový Južný Wales (NSW), kde sa nachádza aj najľudnatejšie mesto krajiny Sydney, vyhlásil v súvislosti s očakávanými katastrofickými požiarnymi stav núdze, ktorý bude platiť sedem dní. Oznámila to premiérka Gladys Berejiklianová.

„Náš štát zasiahli jedny z najničivejších požiarov, aké sme kedy videli. Traja ľudia prišli o život a zničených bolo viac ako 150 budov,“ uviedla Berejiklianová podľa televízie ABC.

Vyhlásiť stav núdze sa rozhodla kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam — horúčavám a silnému vetru —, ktoré sa predpokladajú tento týždeň, najmä v utorok.

Núdzový stav dáva miestnemu hasičskému zboru (Rural Fire Service, RFS) mimoriadne právomoci vrátane koordinácie evakuácií, rozšíreného prístupu k vládnym zdrojom, presmerovania dopravy či zastavenia dodávok plynu, elektrickej energie, ropy a vody.

Zatiaľ posledný stav núdze v Novom Južnom Walese bol vyhlásený počas požiarov v pohorí Blue Mountains v roku 2013.

Podľa RFS plamene v posledných niekoľkých mesiacoch pohltili zhruba 11.000 štvorcových kilometrov, čo je plocha väčšia ako Jamajka alebo Kosovo. Viac ako polovica zo 60 požiarov je stále mimo kontroly.

Mnoho požiarov horí od októbra, čo je podľa Paula Reada, odborníka z Monash University, oveľa skôr ako obvykle a situácia sa bude s blížiacim sa letom zhoršovať. V Austrálii trvá leto od decembra do februára, od marca do mája je jeseň, od júna do augusta je zima a od septembra do novembra je jar.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Austrália #lesné požiare #Nový Južný Wales
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku