Macron odhalil pamätník francúzskych vojakov, ktorí zahynuli v zahraničí

11.11.2019 18:58
Francúzsko Macron pamätník vojaci zahraničie...
Francúzsky prezident Emmanuel Macron slávnostne odhalil pamätník stoviek francúzskych vojakov, ktorí zahynuli v zahraničných operáciách od roku 1963 v Parku Andrého Citroëna v parížskom 15. obvode v pondelok 11. novembra 2019. Autor: ,

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok slávnostne odhalil pamätník stoviek francúzskych vojakov, ktorí zahynuli v zahraničných operáciách od roku 1963. Informuje o tom spravodajská stanica France 24.

Bronzová skulptúra zobrazuje šiestich vojakov – piatich mužov a jednu ženu – v baretoch alebo čiapkach, ako nesú neviditeľnú rakvu. Pamätník odhalili v Parku Andrého Citroëna v parížskom 15. obvode.

Do múra pri súsoší sú vyryté mená 549 vojakov a vojačiek zabitých v 17 rozličných vojenských operáciách francúzskej armády v zahraničí – v Libanone, Čade, Afganistane, Mali či v bývalej Juhoslávii.

„Tento pamätník si kladie tri ciele – vyslať odkaz pre našich vojakov, že Francúzsko si váži ich oddanosť národu, vytvoriť pietne miesto pre stretávanie sa ich rodín a ukázať francúzskemu ľudu, že brániť slobodu si vyžaduje aj zahraničné vojenské operácie,“ povedala pre denník Le Figaro námestníčka ministra obrany Genevieve Darrieussecqová.

Projekt tohto pamätníka inicioval počas svojho pôsobenia v Elyzejskom paláci ešte Macronov predchodca Francois Hollande, ktorý položil aj základný kameň objektu. Jeho výstavba však roky nenapredovala, čo vyvolalo nevôľu pozostalých rodín i vojakov v aktívnej službe.

Macron tento projekt oživil vlani, keď 13. júla v prejave k príslušníkom francúzskych ozbrojených síl vyhlásil, že „Francúzsko nezabúda na tých, ktorí preň padli, nezabúda na žiadne zo svojich detí. Je to pre nás povinnosť a česť“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vojaci #pamätník #Emmanuel Macron
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku