Lesné požiare v Austrálii zasiahli už viac ako milión hektárov pôdy

Ničivé lesné požiare vo východnej Austrálii zasiahli podľa odhadov hasičov už viac ako 1,1 milióna hektárov pôdy. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

13.11.2019 12:11
Austrália lesné požiare dym Foto: ,
Obyvatelia sledujú dym z požiaru neďaleko Coffs Harbouru v Austrálii.
debata

Iba v austrálskom štáte Nový Južný Wales evidovali v stredu približne 70 lesných požiarov, z ktorých je viac ako polovica pod kontrolou. Na východnom pobreží krajiny celkovo evidujú približne 150 lesných požiarov.

Nariadenie na okamžitú evakuáciu vydali v stredu austrálske úrady pre viacero miest. Najvyššie možné varovanie, a síce „okamžite opustiť“ oblasť, platí aj pre plážové letovisko vzdialené 150 kilometrov severne od Brisbane, hlavného mesta štátu Queensland, informovala agentúra Reuters.

V štáte Nový Južný Wales síce v noci na stredu nastalo mierne ochladenie, horúce, suché a veterné počasie, ktoré napomáha šíreniu požiarov, však medzičasom zasiahlo aj susedný štát Queensland.

„Podmienky sú v súčasnosti veľmi nebezpečné a hasiči už čoskoro nebudú schopní zabrániť šíreniu plameňov,“ uviedli hasiči a záchranári v Queenslande.

V utorok bolo pre oblasť metropoly Sydney a jej okolie vydané varovanie pred „katastrofickým nebezpečenstvom požiaru“. V oblasti uzavreli z bezpečnostných dôvodov 600 škôl.

V austrálskom štáte Queensland sa v stredu pri hasení lesného požiaru zrútil vrtuľník. Televízia BBC uviedla, že pilot vrtuľníka utrpel pri havárii len drobné poranenia.

Mnohé požiare vypukli v oblasti už v októbri, čo je podľa miestneho experta Paula Reada oveľa skôr, než je obvyklé. Situácia sa podľa neho bude s blížiacim sa letom len zhoršovať. V Austrálii trvá leto od decembra do februára.

debata chyba
Viac na túto tému: #Austrália #lesné požiare