V Kongu začali aplikovať druhú experimentálnu vakcínu proti ebole

Zdravotníci v Konžskej demokratickej republike (KDR) spustili vo štvrtok očkovanie s druhou experimentálnou vakcínou proti vysoko nákazlivej chorobe ebola. S odvolaním sa na oznámenie humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc (MSF) o tom informovala agentúra AFP.

14.11.2019 10:40
vakcína, ebola, kongo Foto: ,
Vakcínou od firmy Johnson & Johnson by mali v nasledujúcich štyroch mesiacoch zaočkovať 50-tisíc ľudí.
debata (2)

S druhou vakcínou od firmy Johnson & Johnson by mali v nasledujúcich štyroch mesiacoch zaočkovať približne 50-tisíc ľudí.

Prvá experimentálna očkovacia látka od firmy Merck sa bude v KDR paralelne používať aj naďalej. S touto vakcínou už od augusta 2018 zdravotníci v regióne zaočkovali približne 250-tisíc ľudí.

Šírenie choroby sa však nepodarilo zastaviť a aj samotný očkovací program bol terčom kritiky, napríklad aj zo strany MSF.

Doteraz bolo v KDR vírusom ebola nakazených viac ako 3 030 ľudí a vyše 2 193 ochoreniu podľahlo.

Otázka, či by sa v KDR mala pri očkovaní proti ebole použiť experimentálna vakcína od firmy Johnson & Johnson, bola jadrom sporu medzi bývalým ministrom zdravotníctva KDR Olym Ilungom a predstaviteľmi Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Ilunga totiž trval na tom, že KDR nebude používať túto očkovaciu látku proti ebole, pretože podľa neho nebola dostatočne testovaná.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #vakcína #ebola #Konžská demokratická republika