Litovčania a Nór odsúdení v Rusku za špionáž sú už v Litve

15.11.2019 15:20
litva  Darius Jauniskis Gitanas Nauséda
Šéf litovskej tajnej služby Darius Jauniskis (vľavo) a litovský prezident Gitanas Nauséda počas stretnutia vo Vilniuse 15. novembra 2019. Autor:

Litva v piatok oznámila, že vymenila dvoch ruských občanov odsúdených za špionáž za dvoch Litovčanov a jedného Nóra. Informovala o tom agentúra Reuters.

Šéf litovskej tajnej služby Darius Jauniskis podľa agentúry AP uviedol, že dvaja litovskí občania odsúdení v Rusku za špionáž sú už so svojimi rodinami. Na slobodu sa dostali v rámci dohody, ktorá umožnila výmenu špiónov medzi Litvou, Ruskom a Nórskom. Jauniskis súčasne potvrdil, že dohoda sa vzťahuje aj na nórskeho občana Frodeho Berga, ktorý bol v Rusku odsúdený za špionáž na 14 rokov väzenia.

Podľa správy agentúry AP aj nórska premiérka Erna Solbergová v piatok v Osle potvrdila, že nórsky občan Frode Berg bol v Litve vydaný nórskym úradom.

Úspešnú výmenu omilostených občanov Ruska a Litvy odsúdených za špionáž potvrdil medzičasom aj litovský prezident Gitanas Nauséda.

Litovská tlačová agentúra BNS v októbri s odvolaním sa na anonymné zdroje priniesla správu o tom, že Moskva, Oslo a Vilnius rokujú o výmene dvoch Rusov väznených v Litve, dvoch Litovčanov odsúdených za špionáž v Rusku, ako aj jedného Nóra usvedčeného zo špionáže a uväzneného v Rusku.

#špionáž #špión #Rusko #Nórsko #Litva
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku