Britská polícia vyšetruje údajné podplácanie kandidátov Strany Brexitu

Londýnska metropolitná polícia vyšetruje podozrenie, že kandidátom Strany Brexitu (BP) boli ponúknuté lukratívne pracovné pozície a kreslá v Snemovni lordov - hornej komore britského parlamentu - ak nenastúpia v nadchádzajúcich voľbách proti ich kandidátom. S odvolaním sa na sobotňajšie vyhlásenie metropolitnej polície o tom informovala agentúra AP.

16.11.2019 14:42
debata (9)

Polícia v tejto súvislosti spresnila, že vyšetruje „dva možné prípady volebného podvodu a zneužitia právomocí“. Kandidátka BP Ann Widdecombeová pre stanicu BBC v tejto súvislosti uviedla, že jej bola ponúknutá pozícia v budúcich vyjednávaniach o Brexite za predpokladu, že odstúpi z predvolebné­ho boja.

Líder BP Nigel Farage obvinil vo štvrtok konzervatívcov britského premiéra Borisa Johnsona z toho, že ponúkali kandidátom jeho strany lukratívne pracovné pozície, ak odstúpia z predvolebného boja. Konzervatívci, ktorí majú podobný program ako BP, chceli takýmto spôsobom podľa jeho slov maximalizovať svoju šancu na víťazstvo.

„Obišli ma a oslovili ostatné vedúce osobnosti v Strane Brexitu s tým, že ôsmi z nich by mohli ísť do Snemovne lordov,“ povedal Farage s odkazom na nevolenú hornú komoru parlamentu, členov ktorej doživotne menuje vláda.

Ešte v pondelok Farage oznámil, že jeho strana nepostaví do predčasných parlamentných volieb, ktoré sa budú v Británii konať 12. decembra, 600 kandidátov, ako bolo pôvodne v pláne, ale len menej ako polovicu.

„Strana brexitu nenasadí v 317 volebných obvodoch, v ktorých v predchádzajúcich parlamentných voľbách zvíťazila Konzervatívna strana, žiadneho zo svojich kandidátov,“ povedal Farage v meste Hartlepool v severovýchodnom Anglicku. Tento krok má podľa neho zabrániť deleniu probrexitových hlasov voličov.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #podplácanie #Spojené kráľovstvo #britský parlament