Útok na policajnú stanicu v Kolumbii si vyžiadal tri obete a sedem zranených

Traja policajti prišli o život a siedmi ďalší utrpeli zranenia pri piatkovom bombovom útoku na policajnú stanicu v meste Santander de Quilichao na juhozápade Kolumbie. Informovala o tom agentúra AFP.

23.11.2019 10:32
Kolumbia / protest / Foto: ,
Protivládna demonštrácia v Kolumbii
debata (2)

Útok sa odohral v departmáne Cauca, kde často dochádza k násilnostiam a sústredí sa tam obchodovanie s drogami. Tajomník mesta Jaime Asprilla uviedol, že incident nijako nesúvisí s prebiehúcimi protestmi proti vláde prezidenta Ivána Duqueho, ktoré sa začali vo štvrtok.

Stovky ľudí protestovali v noci na sobotu pred domom kolumbijského prezidenta Ivána Duqueho v hlavnom meste Bogota, a to i napriek zákazu vychádzania, ktorý bol vyhlásený. Informovala o tom agentúra AFP.

Demonštranti spievali národnú hymnu a bolo počuť aj búchanie na hrnce a panvice. Starosta kolumbijského hlavného mesta Bogota Enrique Peňalosa v piatok vydal zákaz vychádzania v celom hlavnom meste Bogota. Dôvodom sú potýčky medzi políciou a demonštrantmi, ku ktorým počas protestov došlo. Zákaz vychádzania mal pôvodne platiť len v troch štvrtiach – Bosa, Kennedy a Ciudad Bolívar od 20.00 h miestneho času. Od 21.00 h v piatok až do 06.00 h v sobotu však platí v celom meste.

Kolumbijský prezident Duque v súvislosti s masovými protestmi proti svojej vláde apeloval v piatok na „celonárodné rozhovory“. „Budúci týždeň začnem s celonárodnými rozhovormi s cieľom posilniť súčasnú agendu sociálnej politiky,“ vyhlási Duque. Jednotná práca so strednodobou a dlhodobou víziou podľa jeho slov umožní odstrániť sociálne rozdiely v spoločnosti, uviedol počas svojho prejavu odvysielaného v televízii. „Priestor pre dialóg existuje,“ vyhlásil Duque. Rozhovory sa majú konať v regiónoch naprieč všetkými spoločenskými a politickými sektormi.

Do ulíc vyšli vo štvrtok státisíce ľudí na 150 miestach krajiny. Demonštranti vyjadrovali nesúhlas s údajnými plánmi vlády zvýšiť vek odchodu do dôchodku a znížiť minimálnu mzdu pre mladých ľudí. Takisto žiadajú viac financií na podporu vzdelávania a skoncovanie s korupciou.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #kolumbia #policajná stanica
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy