Exprimátor Győru čelí podozreniu z miliardovej sprenevery

Bývalý primátor severomaďarského mesta Győr Zsolt Borkai, ktorý musel nedávno odstúpiť pre sexuálny škandál, čelí v súvislosti s pozemkami pre výrobný závod nemeckej automobilky Audi podozreniam zo sprenevery v miliardách forintov. Informoval o tom v pondelok denník Blikk.

25.11.2019 10:58
debata (3)

Národný úrad vyšetrovania (NNI) podľa uvedeného zdroja v týchto dňoch rozhodol o zjednotení vyšetrovania v kauze Borkai, v ktorej kriminalisti okrem sprenevery vyšetrujú aj to, kto stojí za zverejnením videozáznamov kompromitujúcich exprimátora za vládnu stranu Fidesz.

Na Borkaiho a advokáta Zoltána Rákosfalvyho, ktorí sa objavili sa záznamoch orgií na jachte v Chorvátsku, podali polícii oznámenie i žaloby poslanec tamojšieho mestského zastupiteľstva za Maďarskú socialistickú stranu (MSZP) ml. István Tényi, mimovládna organizácia Transparency International Hungary a nezávislý parlamentný poslanec Ákos Hadházy.

Podľa nich pri výstavbe logistického centra Audi spôsobili Borkai a Rákosfalvy materiálne škody mestskej samospráve pri kúpe a predaji stavebných pozemkov. Blikk zdôraznil, že polícia vyšetruje oznámenia a zisťuje, či došlo k trestnému činu, zatiaľ ale nikoho nepodozrieva.

Celoštátne veliteľstvo polície (ORFK) 22. novembra vyhlásilo, že polícia v tejto kauze zabavila rôzne písomnosti a dokumenty, ktoré v súčasnosti preveruje a analyzuje. Vyšetrovanie Pohotovostnej polície a NNI sa podľa ORFK týkajú nehospodárneho nakladania s verejnými financiami a iných trestných činov.

Počas predvolebnej kampane preniklo na verejnosť video primátora s prostitútkami na jachte v Chorvátsku. Borkaiho v komunálnych voľbách 13. októbra aj napriek tomu voliči Győru potvrdili v tejto funkcii. Znovuzvolený primátor sa 7. novembra vzdal funkcie pod tlakom verejnej mienky v krajine a vystúpil aj zo strany Fidesz, ktorá ho do funkcie nominovala.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Győr #sprenevera #Zsolt Borkai