V Maďarsku sa začal odvolací súd v kauze korupcie generálov a pracovníkov vojska

25.11.2019 16:09

Vojenský senát Odvolacieho súdu hlavného mesta v Budapešti začal v pondelok pojednávanie na druhom stupni v kauze korupcie príslušníkov a zamestnancov maďarskej armády vrátane troch generálov. Informovala o tom agentúra MTI, podľa ktorej prokuratúra pôvodne obvinila 17 ľudí.

Obvinení si mali od dodávateľov tovaru a služieb vypýtať späť časť zaplatených peňazí. V období rokov 2002 – 2010 čiastka prostriedkov takto spreneverených obvinenými generálmi, vedúcimi pracovníkmi a zamestnancami armádnych zariadení prekročila 200 miliónov forintov (598 283 eur).

Vojenský senát Kaposvárskeho súdu v roku 2013 na prvom stupni zbavil 15 obvinených viny a prípad dvoch zvyšných obvinených pojednával samostatne. Voči verdiktu sa odvolal prokurátor a Odvolací súd hlavného mesta nariadil obnovu súdneho procesu.

Debrecínsky vojenský súd 31. januára v obnovenom pojednávaní na prvom stupni odsúdil generála I. L. na tri roky odňatia slobody a zhabanie majetku vo výške 28 miliónov forintov (83.760 eur) a generála J. O. odsúdil na dva roky odňatia slobody a zhabanie majetku vo výške 50 miliónov forintov (149.571 eur).

Ďalších 11 obvinených v tejto kauze súd odsúdil na dvojročné väzenie s podmienkou na tri roky a zhabanie majetku v celkovej výške nad 100 miliónov forintov (299.141 eur). Štyroch obvinených zbavil súd viny, medzi nimi aj vtedajšieho štátneho tajomníka rezortu obrany L. F. Odvolacie pojednávanie v obnovenom procese bude pokračovať v stredu vypočutím obhajoby i obvinených.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#odvolací súd #Maďarsko #korupcia #armáda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku